Pandemija korona virusa svuda u svetu je uzela i ekonomski a ne samo zdravstveni danak. U slučaju Beograda to je manji prihod srpske prestonice, zbog čega je morao da se preradii budžet za ovu godinu.
Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić je rekao da se sada prihodnoj strani ima 109 milijardi dinara, odnosno 19,5 milijardi manje nego što je planirano originalnim budžetom za 2020.
"Ponašamo se odgovorno jer smo odgovorna vlast Beograda i duboko verujem da će situacija već početkom avgusta biti znatno jasnija. Verujem da ćemo tada moći da napravimo novi rebalans, da se vratimo na stare staze i da Beograd razvijamo u pravcu modernog grada, kao što smo i počeli", rekao je gradonačelnik izražavajući nadu da pandemija i kriza koju je uzrokovala neće ostaviti posledice po razvoj grada.
Radojičić je rekao da je Gradska uprava pozvala konsultante koji su na osnovu podataka iz prethodnog perioda napravili analizu i projekciju za naredni period. Imali smo tri različita scenarija – pesimističan, optimističan i bazičan.
"Na osnovu ovog potonjeg scenarija, projekcija je da možemo očekivati da oko 15 odsto prihoda bude umanjeno u ovoj godini. U periodu od 1. aprila do 17. maja, prihodi su smanjeni za 31,3 odsto. S obzirom na to da je privredna aktivnost u čitavom svetu stala, to se desilo i u Beogradu", istakao je na sednici Skupštine grada gradonačelnik.
Preciznije, dodao je gradonačelnik, rebalansom je predviđeno da će projektovani izvorni prihodi biti manji za 15,9%, tako da će na toj poziciji ukupna sredstva iznositi 41 milijardu dinara.
"Vodilo se računa da sva smanjenja na rashodnoj strani ne utiču na redovno funkcionisanje svih gradskih službi. Napravljena je odmah projekcija na rashodnoj strani, a najviše računa vodilo se da ima novca za socijalna davanja, za decu i plate. S druge strane, neophodno je da grad funkcioniše i u komunalnom segmentu i tu nema problema, jer redovno se izmiruju dospele obaveze", rekao je Radojičić.
Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić, na današnjoj sednici Skupštine grada, koja se zbog epidemioloških mera održava u Sava centru, odao je poštu porodicama 241 preminule osobe i potom pred odbornicima govorio o propisima i aktima koje je Gradsko veće donelo za vreme vanrednog stanja.
VESIĆ: DEFICIT SE OKRIVA SUFICITOM
Zamenik gradonačelnika Goran Vesić izjavio je danas da je u rebalansu gradskog budžeta, koji je donet tokom vanrednog stanja, planiran deficit u iznosu od četiri milijardi i 143 miliona dinara i naglasio da će biti pokriven suficitom iz prethodne godine.
Vesić je na sednici gradskog parlamenta u Sava centru, tokom diskusije o odlukama Grada Beograda donetim u vreme vanrednog stanja, reagujući na primedbu šefa odborničke grupe ''Građanski demokratski forum-Inicijativa žena Srbije'' Radeta Veljanovskog da nije dovoljno obrazložena stavka o deficitu, rekao da je u rebalansu budžeta planiran deficit od 4,143 milijardi dinara, odnosno od 4,37%.
On je kazao da je prvobitno planirani deficit bio 3,4 milijardi dinara, odnosno 3,3% i dodao da je iz prošle godine preneto šest milijardi i 325 miliona dinara neutrošenih sresdstava.
Vesić je naglasio da se svake godine deficit pokrije suficitom iz prethodne godine.
"To ne znači novo zaduživanje, imamo novca da pokrijemo taj deficit i zato se on tako i planira", rekao je Vesić.
Dodao je da je prošle godine dostignuto 92 odsto utrošenih sredstava gradskih sekretarijata i preduzeća i dodao da bi bilo idealno da se utroši svih 100 odsto, ali da to je nemoguće i da se Grad trudi da što manje sredstava prenese iz prethodne u narednu godinu.
Veljanovski je zatražio razjašnjenje i o stavki koja se odnosi na uzimanje stranog kredita u iznosu od milijardu i 300 miliona evra, a Vesić kaže da je bilo planirano da se taj kredit uzme za kupovinu 100 novih autobusa, ali da treba sačekati da se vidi kakvi su prihodi u gradskoj kasi.
"To ne znači da ih nećemo kupiti, raspisaćemo tender, a plaćanje za 100 autobusa ćemo prebaciti za narednu godinu", rekao je Vesić.