Jojkićev dunavac koji se proteže od Krnjače ka Borči u dužini od oko šest kilometara postao je, izgleda, mesto izumiranja labudova. Otkriveno je sedam mrtvih labudova, šest mladunčadi i jedan odrasli mužjak.
Ostala je živa samo jedna labudica. Ovo je za poslednja dva meseca drugi put kako u ovom rukavcu Dunava vikendaši i sugrađani koji ovde imaju kućice pronalaze mrtve ptice i ribe. I sredinom jula u Jojkićevom dunavcu je otkriveno sedam mrtvih labudova, veći broj pataka i izvesna količina ribe. I sada je na jednom mestu pronađena uginula patka.
Voda je bila gotovo crna, a i smrdelo je
"Šta je uzrok uginuća ptica prošlog puta, ali i ovog ostalo je nepoznato. Prošlog puta voda u Jojkićevom dunavcu bila je gotovo crna, osećao se neprijatan miris, zbog čega smo pomislili da je došlo do Kvara na kolektoru. Ali kada su radnici nadležnih službi izašli na tereni pregledali cevi i kanalizacioni kolektor utvrđeno je, je sve bilo u redu. I ovog puta voda je bila crna i osećao se neprijatan miris", kaže Zoran Janković, iz Udruženja "Eko-Pančevački rit".
On ističe da će mrtvog odraslog labuda, koga su oni uklonili i spakovali u plastičnu vreću, preuzeti "Veterina Beograd", ali nije siguran da li će se raditi obdukcija.
"Labud je strogo zaštićena vrsta zbog čega i obdukcija košta. Nisam siguran da će Uprava veterine Ministarstva poljoprivrede naložiti obdukciju, a bilo bi dobro da se konačno sazna zbog čega ptice i ribe izumiru u ovom kanalu. Da li je možda reč o nekom prirodnom procesu koji se dešava zbog podizanja mulja, da li neko namerno izbacuje cisterne sa kanalizacijskim otpadom ili u kanal isipa neku drugu, po živi svet, opasnu materiju", pita se Janković.
Jojkićev dunavac se proteže ukoso od glavnog toka Dunava. U Borči se nalazi crpna stanica koja vodu iz ovog rukavca prepumpava u kanal Sebeš, a ovom vodom se napaja i šaranski ribnjak "Mika Alas".
Već duže vreme ovaj rukavac je zbog seče topola koje su u vlasništvu "Srbijašuma" odsečen od glavnog toka reke. Voda kroz njega prolazi samo kada nadođe Dunav. U vreme kada je vodostaj nizak nova i sveža voda se ne uliva u dunavac jer ne može da prođe od ostataka granja i zemlje. U njemu tada ostaje i sva voda iz fekalnih izliva što negativno utiče na biljni i životinjski svet.
(Mondo/Politika)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.