Iako se gotovina sve manje koristi, građanima se uvek se nešto para nađe u novčaniku. To je razlog što džeparoši ne odustaju. Međutim, sve češće su im na meti strani turisti.
Najiskusniji džeparoši su toliko vešti da ne postoji šansa da osetite da vam novčanik ili telefon vade iz torbe. Oni često rade u paru ili u manjoj grupi. Ukoliko niste oprezni ili se nalazite u gužvi, posao će im samo biti lakši. Meta džeparoša može biti svako.
Šef Odseka za suzbijanje džepnih krađa beogradske policije Aleksandar Mitrović ističe da se najčešće džepari na potezu Knez Mihailove do Kalemegdana. Dakle, cilja se strogi centar grada, gde su gužve tokom cele godine.
"Pored toga, ugroženo je i stajalište autobusa na auto-putu ispod restorana "Franš", stepenište prema Bulevaru oslobođenja, pešački prelazi gde se stvaraju veće gužve, pešački prelaz kod Tržnog centra "Ušće", kod Londona, Terazije, podzemni prolaz Sremska, Zeleni venac i početne stanice i dolazni peroni BAS-a," navodi Mitrović.
Zovite odmah policiju
U Beogradu u proseku bude 12 krađa u toku jednog dana. Važno je krađu što pre prijaviti policiji. Mitrović ukazuje da se na osnovu prijava zna vreme i mesto dela kao i način izvršenja.
"Ljudi često nisu svesni da su pokradeni i kasno primete da im nedostaje određena stvar. Vršimo analizu prijava i pribavljamo snimke video-nadzora. Pošto znamo sve lopove u Beogradu brže možemo da identifikujemo počinioca", naglašava šef Odseka za suzbijanje džepnih krađa.
Ali, u Beogradu postoje i neki džeparoši koji dolaze sa iz unutrašnjosti, ali imamo i strane džeparoše, koji sve češće vrše krivična dela.
Ko je sve džeparoš?
Na meti su i turisti, ali i džeparoši su često stranci.
"Pre nekoliko godina smo imali dve devojke iz jedne susedne zemlje koje su se maskirale u kineske turiste, a ove godine su to, ne znamo tačno ko su, znamo da nisu naši Romi jer ne govore naš jezik, tamnoputi jesu, malo drugačije građe nego mi, iz nekih trećih zemalja", ističe predsednica Upravnog odbora Udruženja turističkih vodiča Srbije, Bojana Banković.
Kako kaže, novost poslednjih godina je da su džeparoši postali agresivni. Imali smo pretnje i kada neko pokuša da ih slika, nasrtali su na ljude, psovali. Znamo da su psovke iako ne razumemo, a imali smo čak i fizičke napade.
Kada policija uhvati džeparoša, odredi mu se zadržavanje od 48 sati, ali, kako su to sitne krađe, tužilaštvo najčešće ne pokreće proces. Ništa osim saveta da se oprezno krećete kroz grad, novčanik i telefon stavite na sigurno i, koliko je moguće, izbegavajte gužvu.
(MONDO/RTS)