Hram Svetog Save na Vračaru je najveća pravoslavna crkva na svetu. Krst na Hramu Svetog Save znači: tri kraja krsta završavaju se na tri polirane kugle. Tri Sunca. Veliko Sveto Trojstvo. Središtem Krsta protiče sjajni Unutrašnji Krst. U uglovima, između strana Krsta su četiri forme Ocila. To su konkavna ispolirana polja koja se unutrašnjim stranama prelamaju u četiri slova "S".
Prema planu, sve bi trebalo da bude gotovo za nekoliko meseci, pa se 2022. godina već sada smatra godinom definitivnog završetka izgradnje zavetne crkve srpskog naroda. Poslednju fazu radova čini uređenje galerijskog prostora i izgradnja jedinstvenog muzeja u kupoli Hrama Svetog Save na Vračaru.
Starešina Hrama Svetog Save, vikarni episkop remezijanski Stefan (Šarić), kaže da okončanje radova na vračarskoj svetinji čini neizmernu radost Srpskoj crkvi i vernicima. Na mestu gde su 1594. godine spaljene mošti svetitelja danas, kako kaže, vidimo živu Crkvu.
"Radujemo se što pripadamo generaciji koja je uspela da završi vekovni i svenacionalni projekat izgradnje Hrama Svetog Save. To doživljavamo kao blagoslov, duhovno okrepljenje i najavu boljih dana za naš narod. U Hramu su počela redovna bogosluženja, pale se sveće, gori tamjan i uznose se molitve. U njegovoj kripti se održavaju venčanja, krštenja i svakodnevne službe. Na ovom mestu održano je već pet hirotonija novoizabranih episkopa koji su bez sumnje budućnost naše crkve. U njemu su održana i dva sveta arhijerejska sabora. Sve to čini da je Hram postao maslina čiji će plodovi da se sade svuda gde postoji srpska crkva", kaže episkop Stefan, za Novosti.
Vladika podseća da u Hramu, pored glavnog "broda", postoji čak 195 drugih prostorija. Tu su manje crkve, kapele, krstionice, hodnici, kripta, liftovi... Do leta će sve biti završene i ukrašene. Predstoje i završno poliranje i zaštita mermernih podova, koji će biti izvedeni kada svi ostali radovi budu gotovi. Tada će biti spremna i jedinstvena muzejska postavka.
"Plan je da deo zbirke Muzeja SPC u vezi sa Svetim Savom, dinastijom Nemanjića i istorijom naše crkve bude izložen na ovom atraktivnom mestu. Sastavni deo postavke biće i istorijat gradnje Hrama, kao jedinstvenog građevinskog poduhvata u svetskim razmerama. Namera nam je da kvalitet ove postavke nimalo ne zaostaje za lepotom unutrašnje dekoracije", ukazuje vladika Stefan.
U Hramu je postavljen mozaik sastavljen od preko 50 miliona kockica, na čak 15.000 kvadrata. Uz srpsko, crkvenoslovensko i grčko pismo, sada su vidljivi motivi posvećeni prvom srpskom arehiepiskopu, kao i neki koji su jedinstveni u pravoslavnom svetu. Za izgradnju Hrama u poslednje tri i po godine država Srbija donirala je 43 miliona evra, a Rusija više od 10 miliona.
(MONDO)