GDE JE NESTAO DUNAV? Splavovi "plutaju" po ZEMLJI, sve zaraslo, a vode NEMA - potpuna suša na 25. maju u Beogradu (FOTO)

Ogromna suša nije zaobišla ni Dunav ni Savu!

MONDO/Stefan Stojanović

Nepovoljna hidrološka situacija, prouzrokovana ekstremno visokim temperaturama i najvećom sušom u Evropi u poslednjih deset godina, nije zaobišla ni Dunav ni Savu. Zabrinjavajuća situacija je naročito na 25. maju u Beogradu, gde splavovi više nisu na vodi, trava je izrasla na mestu gde je nekada bio Dunav, a mostići do ulaza na splavove su samo ukras.

Visoke temperature prouzrokovale su nepovoljnu hidrološku situaciju, nizak vodostaj utiče na kvalitet vode, ugrožava ribe, ali i otežava plovidbuSem biljaka i životinja u rekama, na mukama su i vlasnici splavova i plutajućih objekata. Trenutni vodostaj Save kod Beograda je oko 160 centimetara, dok je nivo Dunava nešto bolji i iznosi oko 200 centimetara.

"Veliki kruzeri, putnički saobraćaj je skoro pa zaustavljen, budući da putnički brodovi češće imaju dublji gaz nego teretni, i zbog toga su oni onemogućeni i na Dunavu i na Rajni da saobraćaju. S druge strane teretni saobraćaj nije prekinut, ali svi veliki brodovi idu sa uvrh glave sa četvrtinom, a najčešće sa petinom mogućeg opterećenja. Sva nafta, lož-ulje, građevinski materijal, koji se inače rekama transportuje, sada se mnogo sporije transportuje", navodi dopisnik RTS-a iz Nemačke Nenad Radičević.

Takođe visoko rastinje koje je niklo kada se voda povukla zaklanja mnogo splavova, koji su sad ni na kopnu ni u reci. Polunasukani, okruženi žabokrečinom, prljavištinom i smradom ustajale tople vode i nisu popularna destinacija za beg od vrućine. Vlasnici objekata na vodi dužni su da stalno dežuraju i vode računa o bezbednosnim merama kada je nizak vodostaj na snazi.

This browser does not support the video element.

Nizak vodostaj Dunava  MONDO/Stefan Stojanović

"Vlasnici su dužni da prilagode vezove svojih plutajućih objekata trenutnom vodostaju, kako bi obezbedili bezbedno plutanje. Takođe, vlasnici plutajućih objekata koji se koriste u privredne svrhe moraju da obezbede minimalan broj članova posade, kako bi se garantovala primena svih bezbednosnih mera", kažu u Ministarstvu građevine, saobraćaja i infrastrukture, prenose Novosti.

Za rešenje problema recept je jednostavan, ali neizvestan, a to je kiša.

Pogledajte slike sa Dunavskog keja u Beogradu:

(MONDO)