ONI SU NEVIDLJIVI! Oko 60.000 osoba u Beogradu se krije, a razlog slama srce - Skriveni talenat čeka da bude otkriven

U Beogradu postoji oko 60.000 osoba sa smetnjama u razvoju. Za građane su nevidljivi jer nemaju gde da ih sretnu.

MONDO/Stefan Stojanović

Pre 36 godina Dejan Kozić iz Beograda dobio je zdravu ćerku. Devojčica je prohodala, naučila da peva, igra, priča, a onda je odjednom, prema rečima njenog oca, izgubila sve funkcije. Lekari su utvrdili da ima najteži oblik autizma. Teška životna priča navela ga je da otvori Udruženje za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju Stari grad "Živimo zajedno" sa ciljem da pomaže drugima. 

Dejanova ćerka imala je između pet i šest hiljada epi napada. "Bojali smo se da je neki napad totalno ne ugrozi, međutim prošla je dobro, postoje deca koja to ne prežive. Ona je sad već devojka, priča, ali priča neke svoje reči", kazao je za MONDO Dejan Kozić.

Životni put ćerke podstakao je Dejana da otvori udruženje u kom će roditelji dece, koja imaju slične probleme, da dobiju potrebne informacije i da shvate da nisu sami. Kako je naš sagovornik ispričao, u Beogradu postoji oko 60.000 osoba sa smetnjama u razvoju. Prema njegovim rečima, oni su za većinu građana nevidljivi i nemaju gde da ih sretnu. Dejan je udruženje "Živimo zajedno" otvorio pre 25 godina.

Danas u njega dolaze osobe koje imaju Daunov sindrom, autizam, smetnje u razvoju. "Osobe koje sad vidite ovde prvi put su došle kao deca, a sad su odrasli ljudi. Dobili smo i novi prostor na uglu Cvijićeve ulice gde će moći da dolaze mala deca i koji će biti posebno prilagođen njima jer ovde uglavnom dolaze odrasli", ispričao nam je naš sagovornik. 

Otkrio nam je da je udruženje mesto gde se osobe sa smetnjama u razvoju druže, upoznaju, zaljubljuju i uče. "Najvažnije nam je da ih naučimo da budu što samostalniji. Kod nas mogu da dođu kad hoće, da odu kad hoće i da rade šta hoće. Na početku su roditelji dovodili decu, a sad 90 odsto njih dolazi samostalno i to sa 15 opština. Ovde dnevno bude oko 30 osoba", rekao je za MONDO Kozić.

Naš sagovornik je objasnio da veliki broj osoba sa smetnjama u razvoju ima neki skriveni talenat i da je uloga udruženja da ga otkrije. Napomenuo je i da su izrazito zanatski sposobni. "Naše udruženje se bavi reciklažom. Opredelili smo se za tu delatnost jer oni to mogu da rade. Takvi poslovi su laki za njih. Neke od osoba nemaju pravo na rad, zvanično ne smemo da ih primimo da rade ali se oni trude i pomažu i mi ih za taj trud nagradimo. Zaista pokušavamo da učinimo da se osete kao ljudi", istakao je osnivač udruženja "Živimo zajedno". 

Udruženje takođe poseduje i kuće u Golubincima kod Stare Pazove. One su mesto gde osobe sa smetnjama u razvoju odlaze kako bi naučile životne stvari. "Neki su se prvi put odvojili od svojih roditelja kad su otišli u te kuće. Kad su se vratili u svoj dom, roditelji su bili iznenađeni šta su sve uspeli da nauče", ispričao je Kozić. 

Dodao je da je osnovni cilj udruženja da se osobe sa smetnjama u razvoju osamostale toliko da nakon smrti roditelja ne moraju da idu u domove u kojima bi drugi brinuli o njima. Kozić je za MONDO napomenuo da postoji veliki broj porodica sa decom koja su ometena u razvoju, a koje su izolovane od društva jer se sklanjaju i izoluju jer im je neprijatno zbog okoline.

"Mi često takvim porodicama nosimo hranu koju nam dostavlja Banka hrane. Inače, ovde u udruženju mi svakodnevno kuvamo za oko 40 osoba. U procesu kuvanja učestvuju i naši korisnici jer je to još jedan od načina da ih naučimo da postanu što samostalniji", zaključio je razgovor za naš portal osnivač Udruženja za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju Stari grad "Živimo zajedno".

Podsetimo, ispred ovog udruženja pre oko šest meseci postavljen je prvi frižider za gladne sa ciljem da se pomogne onima kojima je to najpotrebnije i da se smanji bacanje hrane. Kako su ranije ispričali za MONDO građani slabo ostavljaju hranu za one kojima je potrebna. Inače, u blizini frižidera nalaze se kontejneri u koje su bačene nepojedene namirnice što je svakako tužan prizor, a naročito kad se uzme u obzir da su mogle da budu ostavljene za one koji sebi ne mogu da obezbede obrok. 

(MONDO)