Beograd na Mondu

"DECA NISU SVESNA OPASNOSTI"! Toksikolog otkrio šta može da se desi tinejdžerima nakon trovanja alkoholom u Beogradu

Autor Ivana Vlajković

Toksikolog je govorio o trovanju dece u klubu Siner.

Izvor: Instagram/moj_beo_grad_/Screenshot

Čak 33. dece primljeno je na VMA zbog trovanja alkoholom tokom žurke u beogradskom klubu "Siner". Prema prvim informacijama, na Vojno-medicinsku akademiju dovedeno je u policijskoj pratnji čak 26 maloletnika, od kojih je njih 12 imalo čak 2,8 promila alkohola u krvi.

Slučaj su otkrili mediji, nakon što su se na društvenim mrežama pojavili snimci policije i hitne pomoći ipsred kluba Siner u centru Beograda. Naknadno se na VMA javilo još sedmoro dece sa simptomima trovanja alkoholom. Nakon svega, Više javno tužilaštvo formiralo je predmet radi utvrđivanja svih okolnosti ovog slučaja.

"Poslednja informacija je da je 33 tinejdžera na VMA sa trovanjem, a neki od njih su imali čak 2,8 promila alkohola. Ima i mlađih od 15 godina, a Tužilaštvo je pokrenulo istragu, da se utvrde sve okolnosti, da li je odgovoran vlasnik kluba ili je lokal bio iznajmljen za privatnu žurku", rekao je reporter Kurir TV Nikola Vujović.

Toksikolog dr Ratomira Kovačevića komentarisao je slučaj. "Za tinejdžere koristim medicinski termin adolescenti. Pili su kao naši boemi u Skadarliji. Srbija je u transu zbog ovog slučaja, ali moraju da se sagledaju dva aspekta, krivično-pravni i medicinski. Krenulo je u medijima sa nabrajanjem broja otvrovane dece. Ako je povod bio Sveti Trifun ili Sretenje, to su trenuci koji daju neko pravo ljudima da proslave", rekao je dr Radomir Kovačević.

Postavlja se pitanje da li ova količina alkohola može da ostavi trajne posledice na dečiji organizam. "Sve zavisi od vrsta, količine i koncetracije. Doza od 2,8 promila uopšte nije strašna, to ističem kao toksikolog da roditelji ne brinu za decu. Svi su na pravom mestu jer je VMA bolji za to i od Tiršove i od Instituta za majku i dete. Dozvoljena doza pripisuje 0,2 promila alkohola u krvi, ali ja sam da bude nulta tolerancija jer svaka količina alkohola menja ličnost. To su govorili Frojd i Jung. Ta deca nemaju para za pečenje, a kad alkohol dolazi u praznu digestivnu sluzokožu, prelazi hematoencefalitičnu sferu i ulazi u mozak. Neko peva, neko je agresivan, neko plače, a neko je i suicidan. Deca nisu svesna opasnosti", dodao je dr Kovačević.

BONUS VIDEO: 

(Kurir/MONDO/I.V.)