Nenad Alajbegović (39), zvani Alibeg, jedan od vođa Partizanove navijačke grupe Zabranjeni, koji je teško ranjen u subotu, još jedna je žrtva serije napada u kojoj su mete viđeniji pripadnici nekoliko navijačkih grupa i frakcija ovog kluba.
Ovo nije prvi puta da je pucano na Alajbegovića.
Alajbegović je izrešetan u januaru ove godine takođe na Novom Beogradu, i tada je jedva izvukao živ. Takođe na njega je pucano i 2010. godine, ali su ga sva tri metka promašila.
ALIBEG IMA 68 KRIVIČNIH PRIJAVA!
Alajbegović, bivši vođa Partizanove navijačke grupe Zabranjeni, koji je ranjen na Novom Beogradu, pre ove preživeo je još dve sačekuše na Novom Beogradu - 2010. godine i u junu prošle godine, kada je upucan u stomak.
On je prvi put priveden kada je imao svega 12 godina, a već sa 16 godina je osuđen kao maloletnik i poslat je u Vaspitno-popravni dom u Kruševac.
Do 2011. godine dobio je čak 68 krivičnih prijava i tri puta je bio osuđivan na zatvorsku kaznu - zbog nanošenja teških telesnih povreda, posedovanja nelegalnog oružja i zbog privrednog kriminala, pišu mediji.
I Nenadov brat Dejan je bio jedan od vođa navijača Partizana i ubijen je pre 15 godina.
RAT GROBARA TRAJE GODINAMA
Organizovani "navijači" Partizana podeljeni su u tri frakcije - jedna je na južnoj tribini. Druga frakcija sebe naziva "Partizanovci" i formirana je nakon "večitog derbija" decembra 2017. godine nakon brutalnog sukoba na južnoj tribini i nju predvodi Miloš "Kimi" Radisavljević.
Treća frakcija postoji već nekoliko godina i naziva sebe "Zabranjeni".
Međutim, "Partizanovci" i "Zabranjeni" već neko vreme ne dolaze na utakmice.
Najžešći sukob frakcija "Jug" i "Partizanovci" do sada (van stadiona) dogodio se 23. maja ove godine na naplatnoj rampi "Nais" kod Niša (išli su u Surdulicu na finale Kupa Srbije).
Ove dve frakcije su nastavile verbalna prepucavanja na svim utakmicama (fudbal, košarka), a u subotu su to isto uradili i na košarkaškoj utakmici ABA lige Partizan - Olimpija proteklog vikenda. Međutim, neutralni navijači Partizana, odnosno simpatizeri, nadjačali su i jedne i druge dok su se međusobno vređali i zapevali u znak podrške klubu za koji navijaju. Inače, treća frakcija - "Zabranjeni" - postoji već nekoliko godina i ona je nastala u znak protivljenja zbog načina rada tadašnje uprave FK Partizan, ali i zbog neslaganja sa drugim grupama koje su ostale na južnoj tribini.
U međuvremenu se dogodilo nekoliko sukoba "Juga" i drugih frakcija, a najteži slučaj, sa tragičnim ishodom dogodio se 22. oktobra 2011. godine, kada je u tuči ubijen pripadnik grupe "Zabranjeni" Ivan Perović.
U poslednjih nekoliko godina ubijena su četvorica vođa sa južne tribine i teško ili lakše ranjeno nekoliko njih u žestokoj borbi za prevlast na tribinama, ali i u kriminalnim poslovima. Grobari su u oktobru 2019. pretrpeli još jedan gubitak, kada je od srčanog udara iznenada preminuo Goran Klještan Boske (43), jedan od vođa navijačke grupe Šedouz.
Početkom novembra prošle godine u Beogradu je ubijen Ljubomir Marković zvani Kića, jedan od vođa Partizanove navijačke grupe Alkatraz. I tada se spekulisalo kao i ovih dana - da je u pitanju nastavak žestokih obračuna zbog tribina, ali i kriminalnih poslova.
Stručnjaci koje je anketirao "Kurir", ne sumnjaju da je organizovanim navijačkim grupama sport samo paravan za kriminalne aktivnosti kojima se zapravo bave.
METE I ŽRTVE OBRAČUNA
Braća Vavić - Aleksandar Vavić je najpre bio vatreni navijač Zvezde, a zatim je prešao da bodri grupu Alkatraz. On je 2013. bio osuđen na 12 meseci zatvora zbog ranjavanja Stefana Gajića na Karaburmi. Godinu dana pre ove presude, ranjen je u sačekuši, gde je pogođen u karlicu u blizini Pete beogradske gimnazije. Početkom oktobra 2014. godine na meti se našao i Nikolin i Aleksandrov brat Đura. Naime, dok je sedeo u vozilu na Zvezdari, na njega je pucano iz auta u pokretu, a tom prilikom ostao je nepovređen. Nikola je bio upucan u noge ispred poznatog kluba na Terazijama.
Aleksandar Stanković zvani "Mutavi" vođa navijača Janjičara ubijen je dok je ulazio u svoj automobil u blizini Centralnog zatvora, kod stadiona Obilića, a njegove ubice nisu nađene. On je bio jedan od najmoćnijih navijača na južnoj tribini. Uspešno je izbegavao odlazak na petogodišnju robiju, na koju je osuđen još 2013. godine zbog trgovine drogom i posedovanja oružja, a hapšen je i 2006, kada je označen kao vođa dilera droge u beogradskom naselju Medaković.
Alen Kostić Kubi vođa navijača grupe Zabranjeni bio je dobro poznat policiji. Ubio ga je komšija u Železniku i to posle problema koji nisu u vezi sa navijanjem. Bio je ranjen u sačekuši 2013. godine. Njegov odlazak koji je odjeknuo Beogradom doveo je do toga da njegova sahrana bude nalik navijačkoj tribini tokom utakmica. Takođe, osumnjičen je za pokušaj ubistva Jugoslava D. (44), koga je pretukao štanglom.
Aleksandar Joksić vođa navijačke grupe Jang bojs ubijen je u Rakovici. Nepoznati napadač je na njega ispalio četiri hica, a poslednji, peti metak, Joksića je pogodio u glavu. Kada je policija stigla na mesto ubistva, on je u desnoj ruci držao mobilni telefon, koji je zvonio. Pretpostavlja se da se video s ubicom, s kojim se posvađao, nakon čega je osumnjičeni izvadio pištolj i ispalio smrtonosne hice. Važio je za nekog ko je više bio u zatvoru nego na stadionu. Dugo je sa svojom grupom bio član frakcije Zabranjeni.
Ljubomir Kića Markovićizrešetan je u Ulici Grčića Milenka na Pašinom brdu i on je poslednja žrtva serije krvavih likvidacija u kojima su mete pripadnici navijačkih grupa, a koje bezmalo traju pune dve decenije. Ubijeni Marković bio je označen kao jedan od vođa Partizanove navijačke grupe Alkatraz, a sumnja se da je motiv likvidacije borba za prevlast na tribinama. Posebnu pažnju javnosti izazvala je njegova sahrana kojoj je prisustvovalo blizu hiljadu ljudi, kao i brojne čitulje i poslednji pozdravi koje su mu upućivale "kolege" sa stadiona.
----------------
Goran Klještan Boske, pripadnik navijačke grupe Šedouz preminuo je u teretani u Ulici Borivoja Stevanovića u Beogradu. Bio je poznat zbog pretnji upućenih novinarki Brankici Stanković. Odlukom Apelacionog suda od oktobra 2013. godine, zbog krivičnog dela ugrožavanje sigurnosti, Klještan je kažnjen uslovno sa deset meseci zatvora, sa rokom provere od četiri godine.
Zvezdu spustili dva mesta na tabeli Evrolige: Evo u čemu je stvar, Partizan se podigao!
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade