U istrazi "Europola" koja je obuhvatila čak 22 zemlje Evrope otkrivena su 44 pripadnika automafije i zaplenjeno je 352 ukradenih vozila na putu do konačnog odredišta. Paralelno sa tim zaplenjeno je i 1.077 ukradenih delova za kola, kao i na desetine falsifikovanih i lažnih dokumenata.

Prema nezvaničnim informacijama, državljani Srbije sumnjiče se da su povezani sa krađama automobila, a navodno i sa krijumčarenjem migranata ukradenim vozilima.

"Tokom ove dvosedmične akcije, održane od 12. do 23. oktobra 2020. godine, sprovedene u okviru Evropske multidisciplinarne platforme protiv krivičnih pretnji (EMRAST), sprovedeno je oko 44.548 provera različitih baza podataka. Vođena Evropskom agencijom za graničnu i obalnu stražu FRONTEKS, ova se operacija fokusirala i skoncentrisala na provere graničnih prilaza i kopnene aktivnosti u 17 zemalja Evropske unije i pet zemalja balkanske regije", saopšteno je iz Europola.

Kako su istakli iz navedene organizacije, u bliskoj saradnji sa privatnom industrijom, uključujući automobilsku industriju, proizvođače brodova, raznih vrsta plovila, kompanije za iznajmljivanje i lizing, kao i upotrebu baza podataka Europola, službenici granične kontrole na granici Evropske unije sprečili su krijumčarenje mnogih vozila i brodova u inostranstvo.

Koliko je ova grupa bila rasprostranjena i uvezana govori i zaplena grčke policije, gde su otkriveni ilegalni migranti koji su kopnenim, odnosno morskim putem nameravali da dođu do EU služeći se balkanskom rutom.

"U jednoj akciji policija je zaplenila 15 vozila od kompanija za iznajmljivanje koje su kriminalci pokušali da prokrijumčare iz EU. Aktivnosti usmerene na provere čamaca rezultirale su i privođenjem 2.985 ilegalnih migranata na putu prema EU kopnenim i morskim putevima. Pronađeno je i uhapšeno 17 pomagača krijumčara migranata. Glavne destinacije migranata bile su Nemačka i Italija. Šverceri su migrante prevozili kopnenim putevima u prikolicama, ali i malim brodovima preko Jadranskog mora", stakli su iz Europola.

Inače, slično hapšenje pripadnika automafije u Srbiji dogodilo se krajem maja ove godine u Čačku, kada je privedeno pet osoba pod sumnjom da su krali automobile koje su potom, na području Čačka sekli u delove i prodavali. Kod dvojice pripadnika ove grupe otkrivena je tada veća količina auto delova, a kod jednog i čak 1,2 kilograma amfetamina.

Fronteks, Agencija za evropsku obalnu i graničnu stražu, osnovala je Koordinacioni centar u svom sedištu u Varšavi, gde su predstavnicima zemalja učesnica u ovoj akciji razmenjivali operativne i obaveštajne informacije.

"Europol je daljinski podržavao unakrsnu proveru podataka prikupljenih na terenu u stvarnom vremenu u odnosu na svoje baze podataka. Zemlje i organizacije koje su bile uključene u operaciju „MOBILE 3” i povezane operacije u istom vremenskom razdoblju su Srbija, Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Estonija, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Italija, Kosovo, Latvija, Litvanija, Holandija, Severna Makedonija, Crna Gora, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Španija, FRONTEKS, Europol, INTERPOL”", saopštili su iz Europola.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Blic)