• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PLJAČKA NA ZVEZDARI OKIDAČ ZA MUP! Podzemlje se služi trikom iz 90-ih, sklopili "dil" sa službom Državne bezbednosti!

Autor Marija Ivetić

Korišćenje lažne policijske značke u pljački na Zvezdari, kada su nepoznate osobe upale u stan investitora Saše P. i oteli mu 100.000 evra, uznemirio je građane u Srbiji

 lazni policajci policijske znacke policija sluzbena legitimacija drzavna bezbednost kriminal  Izvor: MUP Srbije (mup.gov.rs)

Posebno je zastrašujuće ako se uzme u obzir da su prema podacima MUP, samo u proteklih mesec dana, nadležni u Srbiji oduzeli 30 lažnih znački!

Znali su lažni policajci da je Saša P. tog dana podigao kredit u banci i da je kod sebe imao 100.000 evra. Najpre su upali u stan, brata i sestru vezali, a zatim i započeli brutalno mučenje kako bi otkrili gde je novac. Kada su se dokopali plena od 100.000 dinara, pobegli su.

Možda će vas zanimati

Ova vest uznemirila je Beograđane ali i građane širom naše zemlje i to ne samo po brutalnosti i bahatosti pljačkaša, već i zbog činjenice da bi sami pre ili kasnije mogli postati žrtva ovakvih prevaranata.

Kako navode u MUP, u poslednjih mesec dana oduzeto je blizu 30 značaka koje su svojim izgledom, kožnim povezom i unutrašnjim delom približne izgledu zvanične službene legitimacije ovlašćenih službenih lica MUP-a.

"Građanima je teško da razlikuju pravu od lažne legitimacije i zbog toga mogu biti dovedeni u zabludu i postati žrtve različitih krivičnih dela. Zato će u cilju zaštite lične i imovinske sigurnosti građana pripadnici MUP-a i u narednom periodu, pojačano vršiti kontrolu, nadzor i oduzimanje legitimacija koje podsećaju na službene policijske", navode u MUP.

Novi propisi

Oni dodaju i da je u ovoj instituciji u toku izmena propisa koji će podrazumevati sankcionisanje svih radnji u vezi sa neovlašćenim korišćenjem policijskih službenih značaka i legitimacija, kao i u vezi s korišćenjem značaka ili drugih obeležja i oznaka koje sadrže elemente vizuelnog identiteta policijskih službenih značaka i legitimacija.

"Navedenim izmenama propisana je zabrana posedovanja, odnosno korišćenja službene značke ili službene legitimacije od strane lica koja nisu policijski službenici, odnosno državni službenici MUP. Pored navedenog, pravnim licima, udruženjima i fizičkim licima zabranjeno je zahtevanje izrade, izrada, stavljanje u promet, posedovanje, odnosno korišćenje značke ili drugog obeležja odnosno oznake koji sadrže elemente vizuelnog identiteta službene značke ili službene legitimacije", navode u MUP i dodaju da za kršenje navedenih zabrana, propisane su visoke novčane kazne, kao i izricanje zaštitne mere oduzimanja predmeta.

"Usvajanje ovih izmena propisa se očekuje u najkraćem roku. Time se stiču uslovi za sankcionisanje svakog postupanja koje je u suprotnosti sa ovim zabranama, pa će svako takvo postupanje i biti sankcionisano i to bez obzira na činjenicu da li značke ili druga obeležja i oznake mogu da dovedu bilo koga u zabludu", navode oni.

Biznis devedesetih

Zloupotreba policijskih znački nije novina u našoj zemlji. Kako je objasnio kriminolog Dobrivoje Radovanović, još od devedesetih godina prošlog veka poznato je da kriminalci dobijaju policijske značke. Kako je istakao ističe, do njih su dolazili gotovo svi prestupnici koji su značili u podzemlju.

"Bio sam svedok situacije kada je jedan od njih, zajedno sa policajcem, legitimisao ljude u kafanici “Proleće”. Svaki iole značajniji lik u podezmlju imao je legitimaciju, a to je postojalo kao pravilo. Oni su do tih znački dolazili preko Državne bezbednosti, policije... ", rekao je.

Sada, smatra Radovanović situacija je drugačija, a kako kaže, ako kriminalci mogu da falsifikuju pasoše i lične karte, mogu i policijsku legitimaciju.

"Davanje kriminalcima policijske značke prestalo je ili se smanjilo nakon velike hajke koja je bila krajem devedesetih. Moguće je da sadašnji kriminalci imaju značke iz tog doba, moguće je da dobijaju i nove legitimacije preko veze, a na kraju krajeva, mogu ih i glatko falsifikovati", kazao je Radovanović.

Kazne zatvora

Inače, Krivični zakonik Srbije propisao je kazne zatvora za one koji se lažno predstavljaju kao službena lica. Kako stoji u Zakonu, onaj ko u nameri da sebi ili drugom pribavi kakvu korist ili da drugom nanese kakvu štetu, lažno predstavlja kao službeno ili vojno lice ili neovlašćeno nosi kakve znake službenog ili vojnog lica, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.

(Mondo/Blic)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pošten Srbin

Oduzeli ste 30 znacki to je neko platio posteno a dali ste vratili novac ?! Stevan djokic je te znacke prodavao po 100e prepostavljam da je prodao sto u srbiji sto preko ko zna koliko ni ondaj boze da zna a policiski sindikat 150e ko zna koliko je naroda osteceno i kako mi da verujemo da li je policajac ili kriminalac ?!

Milan M

Naravno da ima nepoštenih u policiji a takođe danas u vreme CNC mašina i laserskih štampača lako napraviti značke i legitimcije koje su verne orginalnim i da se samo proverom u bazi mupa može utvrditi verodostojnost.Uvek tražiti nalog za pretres overen od suda.

Simke

Znali su lažni policajci da je Saša P. tog dana podigao kredit u banci i da je kod sebe imao 100.000 evra. Najpre su upali u stan, brata i sestru vezali, a zatim i započeli brutalno mučenje kako bi otkrili gde je novac. Kada su se dokopali plena od 100.000 dinara, pobegli su. Čekaj na kraju su evri ili dinari?