• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

14 SMRTONOSNIH IGARA KRUŽI MREŽAMA U SRBIJI, DECA U OPASNOSTI! U toku istraga nakon tragične smrti dečaka u Rakovici

Autor Aleksandra Vasić

Devetogodišnji dečak iz Rakovice je prema nezvaničnim informacijama nastradao je zbog izazova koji je preplavio društvenu mrežu "Tik-tok", zbog čega se za MONDO oglasilo Ministarstvo tekomunikacija.

 opasne igrice i izazovi na tik tok Izvor: YouTube/Printscreen/ CBC News: The National

Policija još uvek istražuje pod kojim okolnostima je nastradao devetogodišnji  Đ.S. i da li ovaj slučaj ima veze sa opasnim igrama izazova na društvenim mrežama. Pre nedelju dana, Italija je blokirala aplikaciju TikTok do 15. februara zbog povezanosti sa smrću desetogodišnje devojčice, koja je stradala u takozvanoj "igri gušenja".

Kako za MONDO kažu iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomuniakcija, do sada je u Srbiji prijavljeno 14 igara na društvenim mrežama koje su opasne po život. Slučaj i istraga povodom stradanja dečaka iz Rakovice se prati i čeka se utvrđivanje činjenica o uzroku smrti.

Možda će vas zanimati

Prema podacima Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu, sve prijave za opasne igrice na društvenim mrežama u Srbiji podneli su roditelji.

"Prijavljene su takozvana igra "Plavi kit“, igrica "Momo“, "cimet izazov“, nestanak na 72 sata, "petoparac izazov“, "polomi glavu izazov“ (skull-breaker challenge), gutanje kapsula praška za veš (tide – pod challenge). Svi slučajevi prosleđeni su MUP-u i Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal“, kažu iz ministarstva.

U okviru predmeta koji su istraženi, prema njihovim saznanjima, ovi izazovi do sada nisu izazvali teže posledice po zdravlje i živote dece.

MLAĐA DECA LAKO DOLAZE DO APLIKACIJE

Svaka društvena mreža i aplikacija imaju pravila korišćenja i u tim pravilima se navodi starosna granica za pristup koja se kreće od 11. do 16. godina. Ipak, gotovo svi slučajevi dece koja su smrtno natradala zbog igrice i izazova, odnose se na one mlađeg uzrasta, koji lako "prevare" aplikaciju za godine.

"Nažalost, istraživanje Deca Evrope na internetu otkrilo je da su u upotrebi društvenih mreža deca u Srbiji na prvom mestu. Dve trećine, odnosno 65 odsto najmlađe dece od devet i deset godina, pristupa internetu svakodnevno preko mobilnih telefona. Oko 45 odsto dece tog uzrasta u Srbiji koristi društvene mreže svaki dan. Poređenja radi taj procenat u Nemačkoj 11 odsto“, kažu iz Ministarstva za MONDO.

Kao što roditelji upozoravaju decu na opasnost od droge, sekte i nepoznatih ljudi, sada treba da rade sa društvenim mrežama. Neophodno je insistirati na informisanju o ogromnim rizicima kada deca koriste društvene mreže, a pogotovo prihvataju bilo kakve "izazove", kažu iz Ministarstva za telekomunikacije.

"Treba upozoravati roditelje, staratelje, nastavnike i decu, da u njima ne učestvuju. Svako može da pozove Nacionalni kontakt centrar za bezbednost dece na internetu i prijavi bilo kakvu sumnju. Predmete težih slučajeva i online ugrožavanja maloletnika kao što je sajberbuling, vrbovanje, pornografija, zloupotreba profila na društvenim mrežama, ucene i pretnje, opasne i lažne igre i zavisnost od novih tehnologija, Centar prosleđuje Tužilaštvom za visokotehnološki kriminal, MUP-u, Ministarstvu prosvete, Centrima za socijalni rad i domovima zdravlja", kažu iz ministartsva za MONDO.

ŠTA KAŽU IZ TIKTOK-a?

Italijanska služba za garanciju privatnosti ličnih podataka naredila je Tik-toku momentalnu blokadu korišćenja svih podataka korisnika za koje nije sa sigurnošću ustanovljeno koliko imaju godina. To je učinjeno po hitnom postupku nakon što je devojčica izgubila život zbog izazova pod imenom "Blekaut čelendž". U Italiji još jedno dete preminulo učestvujući u izazovu. 

"Nalazimo se pred tragičnim događajem i izjavljujemo saučešće roditeljima, familiji i prijateljima preminule devojčice. Koristimo razne instrumente za identifikaciju i uklanjanje svih sadržaja koji mogu da prekrše našu politiku. Iako odeljenje za sigurnost nije pronašlo nikakav dokaz o sadržaju koji je na bilo koji način ohrabrio ovaj događaj, mi nastavljamo da pažljivo pratimo platformu ne bi li svi bili na sigurnom. Na raspolaganju smo policiji za saradnju u istragama", izjavio je predstavnik za štampu Tik-toka.

Da podsetimo, Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu u Srbiji pruža mogućnost građanima da se besplatno obrate na broj telefona 19833 ili putem onlajn platforme Pametno i bezbedno. Do sada, Centar je imao preko 15000 poziva, 4760 mejlova i preko 1000 poruka na Fejsbuku i Instagramu, koji su uputili građani, uključujući i decu, koji su želeli da dobiju savet ili da se informišu o bezbednosti na internetu. 

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte još

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

c3p0

Prirodna selekcija

DjuroS

Jel istina da je ovo unuk Generala Bozidara Delica?

Norah C I

U vojsku. Posle neće učestvovati u tim glupostima.