Devedesetih godina prošlog veka, po beogradskom asfaltu smenjivali su se kriminalci koji su tih godina "vedrili i oblačili" gradom.

Ipak većina životnih priča tih ljudi završavala se likvidacijom, kojih je tih godina bilo veoma puno. Od svih tih ubistava, većina do danas nije razjašnjena, a među njih se ubraja i ubistvo "crnog gusara" Vladimira Vanje Bokana.

Bokan je rođen 1960. godine i kao mali dosta je putovao, zahvaljujući ocu koji je radio kao tehnički konsultant u Ujedinjenim nacijama. Odrastanje je tako provodio po egzotičnim mestima poput Indonezije i Južne Amerike, učio jezike od kojih je tečno govorio grčki, italijanski i engleski.

Kao jako mlad postao je biznismen, pa se tako pričalo da je držao preko 1.500 kioska širom tadašnje Jugoslavije, kao i nekoliko kompanija. Ipak, početkom devedesetih, Bokan se seli u Grčku gde brzo uspostavlja dobre odnose među visokim upravljačkim strukturama u državi, te je i tamo napredovao kao biznismen.

Uvođenjem sankcija Srbiji zbog ratnih sukoba koji su potresali tada Balkan, Bokan shvata da mora da preusmeri svoje poslovanje, pa sa odeće, kojom je uglavnom trgovao, prelazi na cigarete i naftu.

Fimlski šverc ruskim avionima

Vanja Bokan bio je oženjen ćerkom generala Neđa Boškovića, načelnika Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije, čoveka koga je Sloba po dolasku na vlast vrlo brzo sklonio kao nepouzdanu osobu. Upravo je Bošković svog zeta spojio sa crnogorskim političarima i biznismenima, među kojima je i aktuelni predsednik te države Milo Đukanović, te polako počinje da se razvija ideja za švercom cigareta.

Bokan je nabavio dva ruska transportna aviona Iljučin, IL-76 kojima je švercovao cigarete iz Amerike, preko Roterdama i Crne Gore za Italiju.

Naime, avioni su puni robe, poletali iz Holandije ili Švajcarske navodno za Azerbejdžan. Međutim, kada bi preletali nedaleko od Crne Gore, avioni bi dobili "tehničke probleme" pa su sletali na dva, u to vreme napuštena aerodroma u Crnoj Gori - Golubovce i Tivat. Nakon istovara robe, avioni su nastavljali svoj put "popravljeni" dok su cigarete gliserima prevožene za Italiju, što je i sam Bokan u jednom od intervjua potvrdio.

Sukobi sa zakonom, pucnjave i ubistva

Iako je bio biznismen i "rođeni preduzetnik" kako su ga mnogi nazivali, Bokan je u policijske beleške ušao i po određenim kriminalnim radnjama.

Naime, u Srbiji se vodilo čak šest postupaka protiv njega: za dilovanje droge, ubistvo pešaka na pešačkom prelazu u tadašnjem Bulevaru revolucije, privredni kriminal kao i pokušaj ubistva Radoslava Stanišića poznatijeg kao Raka Dilinger, na koga je Bokan pucao posle svađe u hotelu "Hajat". Ni za jedno delo nikada nije osuđen.ž

Specijalni gosti luksuzne vile i jahte

Vladimir Bokan se, od kada se doselio u Grčku, jako brzo povezao sa bitnim ljudima u zemlji te je relativno brzo počeo da razvija biznis šverca cigareta, zbog koga je u ovoj zemlji protiv njega vođen postupak.

Uprkos tome, uživao je veliki ugled kao i bogatstvo pa je u luksuznoj vili koju je kupio u predgrađu Atine, kao i na jahti, često primao goste među kojima su bili Marko Milošević, Radovan Stojčić Badža, Aleksandar Tijanić, Joca Amsterdam, Legija, kao i mnogi drugi.

Ubistvo na kućnom pragu

Vladimir Vanja Bokan ubijen je 7. oktobra 2000. godine ispred svoje vile u atinskom naselju Variju. On se vraćao kući u kasnim satima, a kada je izašao iz Mercedesa 500 C, nepoznati napadači otvorili su rafalnu paljbu iz automatskog oružja. Bokan nije imao nikakve šanse da preživi, a vest o ubistvu čoveka za kog se verovalo da je jedan od najbogatijih na Balkanu, odjeknula je zemljom i regionom.

Pozadina ovog ubista i dalje je nerazjašnjena, a kao motiv najčešće se ističe intervju koji je dao grčkoj televiziji neposredno pred smrt, a to je da će da raskrinka ljude koji su učestvovali u švercu cigareta i nafte i na koji način su ga tadašnji političari i funkcioneri istisli iz biznisa.

Pored ove postoji još nekoliko verzija kao što je navodno ubacivanje Caneta u biznis od strane Mila Đukanovića, ali i saradnja Bokana sa Zoranom Uskokovićem Skoletom kao i Andrijom Draškovićem, obojicom dovođenih u vezu sa Arkanovim ubistvom.

Takođe, često su "među narodom" kružile priče vezane za Bokanovo bogatstvo, odnosno kome je pripalo nakon oktobarskog ubistva. Ovo kao i mnoga druga pitanja ostala su bez odgovora, a Bokan je, kao i većina drugih opasnih momaka tih godina, svoj život završio mlad, u 40. godini.

(Mondo)