Informacije o ubistvu Nikole Stanišića objavile su crnogorske "Vijesti", a pišu u spisima Specijačlnog državnog tužilaštva protiv kriminalne organizacije Kašćelana i Zvicera, na osnovu kojih je za još tri meseca produžen pritvor navodnim članovima kavačkog kriminalnog klana.
U Kašćelanovoj grupi, kako piše, članstvo su prihvatili Radoje Zvicer, Milan Vujotić, Krsto Maroš, Vladimir Vučković, Miloš Radonjić, Zoran Kažić, Darko Prelević, Srđa Jurišević, Dragan Knežević, Milan Knežević, Aleksandar Dragićević, Zdravko Perunović i Radoje Živković.
Objašnjava se da su Stanišića mučili pokušavajući od njega da iznude saznanja o planovima suprotstavljene kriminalne organizacije (škaljarskog klana) i da pristupe kriptovanom mobilnom telefonu koji je imao kod sebe.
Navodi se da su članovi grupe pratili žrtvu i osmatrali njegovu kuću - da je Živković obezbedio najmanje dva pištolja kojima je Stanišić lišen života, a da su Kažić i Dragićević uz upotrebu elektronskih i optičkih uređaja vršili osmatranje kuće u kojoj je boravio oštećeni, prilaznih puteva ka kući i kretanja oštećenog.
Stoji i da je Zvicer "pomagao u izvršenju krivičnog dela na način što je odredio mesto gde će se ono biti izvršeno".
Presreli ga, pa udarili šipkom u glavu
U dokumentima piše da je 1. avgusta 2020. godine, sledeći kriminalni plan, Kažić javio drugim pripadnicima kriminalne organizacije da je oštećeni krenuo iz kuće u kojoj je boravio, a da je Dragićević neposrednim izvršiocima krivičnih dela dojavio da se ovaj kreće putnim pravcem Kotor – Trojica - Vrmac.
Kaže da su Stanišića na Vrmcu presreli Vučković, Jurišević i Radonjić, da su ga udarili šipkom u predelu glave, oborili na zemlju, vezali kanapom, pa potom ga ubacili u vozilo BMW i krenuli prema Njegušima.
"Za koje vreme su mučili oštećenog u cilju da od njega iznude saznanja o planovima suprotstavljene kriminalne organizacije i da pristupe kriptovanom mobilnom telefonu koji je imao sa sobom", piše u spisima.
Navode da su po nalogu Kašćelana oštećenog odvezli do sela Mirac, i da su istog dana u večernjim satima počeli da ga muče.
"Kako bi od njega saznali za koga radi i gde su štekovi i oružje pripadnika suprotstavljene kriminalne organizacije, da su u toku noći 2/3. 8. 2020. godine oštećenom rekli da će da ga ubiju, te mu dozvolili da se pomoli i u trenutku dok se molio ispalili više metaka iz vatrenog oružja, lišavajući ga života".
Dodaje se da se deo ekipe vratio u Kotor, gde je Jurišević preuzeo kombi vozilo koje je obezbedio Kažić i u njega smestio motocikl Stanišića, odvozeći ga u nepoznatom pravcu.
Za to vreme, stoji u tekstu, tri člana kriminalne grupe uklanjali su tragove o izvršenom krivičnom delu.
Posmrtne ostatke oštećenog odneli su u reon Nacionalnog parka Lovćen, gde se nalazi kuća okrivljenog Maroša: "On im je unapred obećao da će da pomogne u uklanjanju tragova o izvršenom krivičnom delu, a gde su pokopani posmrtni ostaci oštećenog".
"Pali" zbog kriptovane aplikacije
U spisima tužilaštva navodi se da osnovana sumnja da su okrivljeni izvršili krivična dela koja im se stavljaju na teret, proizilazi iz izveštaja EUROPOL-a o presretanju komunikacija ostvarenih putem kriptovane apliukacije za mobilne telefone.
Na osnovu dostavljenih podataka, piše, utvrđuje se da je od strane pravosudnih organa Francuske vršen tajni nadzor i pretres servera šifrovane aplikacije, koja je kriptovana i zaštićena i koju je koristilo više lica sa teritorije Crne Gore, a i iz drugih država.
Hodžića hteli da ubiju na Kožarevoj sahrani
Iz tužilaštva navode da se iz presretnutih komunikacija članova kriminalne grupe, vidi plan i dogovor za likvidaciju Damira Hodžića, člana suprotstavljene ekipe.
To je, kako se navodi, trebalo da učine za vreme sahrane Alana Kožara u Baru, koji je prethodno ubijen u Grčkoj.
"Takođe, komunikacija između okrivljenih ukazuje da je postojao plan i dogovor da se određeno lice liši života za vreme njegovog boravka u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija... U prilog zaključku o postojanju plana za izvršenje više krivičnih dela ubistava i teškog ubistva ide i činjenica da je jedan od okrivljenih, koji je za sada u bekstvu, na svoj mobilni telefon dobijao fotografije lica lišenih života, čija su tela bila iskasapljena, od strane za sada neidentifikovanog pripadnika kriminalne organizacije".
Ko je Nikola Stanišić
Nikole Stanišića iz Podgorice, sin je Radoslava Stanišića, poznatijeg kao Raka Dilinger, koji je Željku Ražnatoviću Arkanu svojevremeno pomogao da pobegne iz švedskog zatvora. Stariji Stanišić je izrešetan hicima iz "kalašnjikova" 1997. ispred hotela "Mogren" u Budvi, a ubica nikada nije pronađen.
Godinu dana kasnije buknula je vest da je njegov sin Nikola (24) nestao na plaži u Miločeru. Inspektori su ubrzo pronašli njegov skuter kod ostrva Sveti Nikola, ali od njega do danas nije bilo traga.
Međutim, prema saznjima izvora bliskih crnogorskom tužilaštvu, sin Rake Dilingera nije ubijen 1998. godine, kako se dosad mislilo, već je tada lažirao svoju smrt, a kako se već pisalo, ubijen je u avgustu 2020. godine. I tada su se za ovaj zločin sumnjičili članovi kavačkog klana, na čelu sa vođom Slobodanom Kašćelanom.
(Mondo/Vijesti)
Partizan pao u Madridu: Serija 15:0, ključna trojka Kampaca i povreda za brigu!
"Moje dete ima sve petice, ne mora da radi trbušnjake": Majke besne zbog merenja u školi, stručnjak saglasan
Odložena sednica Skupštine FK Partizan: Klub se hitno oglasio, evo šta će se dešavati
Partizan sprema osvetu Real Madridu: Kampaco i Hezonja su tu, ali Žoc ima svoje nove adute
Verujem u ovaj tim, imamo kvalitet! Željko se oglasio iz Madrida, zna šta je koštalo Partizan protiv Reala