• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

JEDINSTVEN BROJ ZA HITNU POMOĆ! Nakon smrti devojke u Beogradu iz Ministarstva zdravlja najavljena promena!

Autor Miloš Škrbić

Sarina majka Dragana takođe veruje da bi, da je postojao jedinstveni broj 194, njena ćerka bila živa.

 sara petković Izvor: Kurir/Privatna arhiva

Nakon smrti Sare Petković (21) 9. marta ispred porodične kuće u Kaluđerici, dok je njena rodbina uporno zvala Hitnu pomoć, a oni su, pozivajući se na teritorijalnu pripadnost, prebacivali nadležnost i odgovornost s jednih na druge, Kurir je pokrenuo inicijativu da se uvede jedinstveni broj 194 za celu Srbiju.

Ovo je od Ministarstva zdravlja zatražila i porodica nesrećne devojke. "Molimo da ispitate slučaj i sankcionišete odgovorne. Zahtevamo da broj 194 bude broj centrale koja će sama prebacivati pozive i slati najbliže ekipe kako bi budući pacijenti dobili pomoć što je pre moguće i kako ishodi ne bi bili kao ovaj" - napisala je Sarina sestra Anđela u dopisu.

Majka Dragana

"Verujem da bi Sara bila sad živa da je 194 umrežen broj"

Sarina majka Dragana takođe veruje da bi, da je postojao jedinstveni broj 194, njena ćerka bila živa. "Hitnoj je trebalo oko pola sata od našeg prvog poziva da dođe. Da su došli za 10 minuta, ona bi bila živa" - kaže neutešna majka, koja svakog dana ide ćerki na grob: "Danas bi slavila tačno godinu dana kako je otvorila salon. Ceo život je bio pred njom. Zato je i važno da se ovo više nikome ne desi. Ona prva bi to želela".

Za Kurir je rekla da je zatražila da se, kad se pozove 194, više ne prebacuje veza na neki dom zdravlja, a ovi na neki drugi i tako unedogled. "Jedan poziv bi trebalo da reši sve. U Hitnoj bi trebalo da prate gde su koje ekipe i da šalju najbržu i najbližu bez obzira na teritorijalnu pripadnost. Takav sistem je urađen za vatrogasce i policiju i stvarno ne mogu da razumem zašto isto nije urađeno za Hitnu, koja je najčešće zapravo i najhitnija".

Umrežavanje hitnih službi u EU je davno završeno i svi koriste broj 112, a operateri odmah preusmeravaju pozive na najbliže ekipe. Hrvatska je, recimo, zadržala 194 i priključila se na sistem 112, tako da pozivom na bilo koji broj pomoć se dobija u najkraćem roku. Ministarka zdravlja Danica Grujičić je za Kurir rekla da je istog trenutka kada su je obavestili o nemilom događaju naložila hitan izlazak inspekcije koja će utvrditi činjenice i o tome obavestiti porodicu i javnost.

Izvor: Kurir/Zorana Jetvić

Ona je rekla da se zalaže da zaživi jedinstveni broj 194 na celoj teritoriji naše zemlje.

"Apsolutno radimo na tome od početka mandata, to je veliki i kompleksan sistem. Cilj nam je da digitalizujemo sistem i uspostavimo jedinstvenu 194 liniju za celu Srbiju. U nekim sredinama i dalje Hitna pomoć funkcioniše preko fiksnih linija, to ćemo promeniti. Uskoro kreću i radovi na kompletnoj izgradnji i rekonstrukciji Hitne pomoći, koja će mojim kolegama omogućiti lakši rad, kao i centar za obuku i održavanje vozila. Potpisan je ugovor i odobrena su sredstva".

BONUS VIDEO STRUČNI SAVETI KAKO DA NAJBOLJE REAGUJETE AKO VAM DETE IMA GUŠENJE! Astma postaje sve češća, KORISNI SAVETI ZA LEČENJE!

Pogledajte

01:57
STRUČNI SAVETI KAKO DA NAJBOLJE REAGUJETE AKO VAM DETE IMA GUŠENJE! Astma postaje sve češća, KORISNI SAVETI ZA LEČENJE!
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

 (Mondo/Kurir/M. Š:)

Možda će vas zanimati

Komentari 34

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Uje franjevačke

Zato što vlastima policija treba a zdravstvo i hitna ne. Jer se političari i ne leče po državnim bolnicama već privatnim i na VMA.

A

Kod nas uvek treba neko da umre, pogine, da bi gospoda nesto malo promenila. Kasno sad

Uroš

Bio sam u Turskoj na moru, u Marmarisu 2018. godine. Kako tamo hitna pomoć funkcioniše : U stanju pripravnosti je nekoliko ekipa hitne pomoći, u toku samog poziva softver im pokazuje koja ekipa je najbliže i kreću iste sekunde. Druga najbliža ekipa takođe dolazi ako zatreba dodatna pomoć. Imaju neke bonuse na platu na broj intervencija pa se bukvalno otimaju za pacijente. Bio je slučaj da je u hotelu do mog pozlilo nekoj devojci iz Nemačke, pojavile se u isto vreme dve ekipe hitne, pitam ga sta ce dve ekipe, onda mi objasni ovo.