"Ni zabavni parkovi više nisu sigurni", prva je misao koja se javi nakon saznanja da se u Kuršumliji prepolovio ringišpil nakon čega je povređeno trinaestoro dece. Jedna devojčica (13) se nalazi u komi. Strah nas navodi da se zapitamo da li su samo dve osobe koje su uhapšene odgovorne i da se zapitamo da li postoji bezbedno mesto u zemlji u kojoj smo se rodili, učili, sklapali prijateljstva za ceo život, gradili karijere, stvarali porodice...

Strah nas takođe navodi da se zapitamo da li je osećaj odgovornosti nešto što pripada davnim vremenima. 

Točak sa autobusa usmrtio ženu

Sredinom marta, tačnije 18. došlo je do teške nesreće kad se otkačio točak sa autobusa koji saobraća na liniji 78 u Beogradu. Dve žene su tom prilikom povređene, a jedna od njih je preminula dan kasnije u Urgentnom centru. Do nesreće je došlo u Bulevaru oslobođenja. 

Listi strahova pridružio se još jedan... Roditelji su zbog straha razmišljali kako da puste decu same na ulicu i da ne brinu da li će da im se desi nešto ružno. Strahovala su i deca za svoje roditelje jer je upravo jedna majka život izgubila na trotoaru kao pešak. Strahovali su mnogi...

Istog dana je objavljeno da je uhapšen mehaničar u preduzeću za saobraćaj "Banbus doo" koji je bio zadužen za dnevni pregled vozila u konkretnom slučaju. Nakon 48 časova pušten je iz pritvora. I dalje ne postoji odgovor na pitanje - ko je sve odgovoran za smrt jedne i povredu druge žene koje su se nalazile na trotoaru? 

Književnica Virdžinija Vulf izjavila je da većina ljudi ne oseća odgovornost za svoje postupke. Mnogi se pitaju šta treba da se desi da bi se probudio osećaj odgovornosti. Čini se da život žene koji je izgubljen zbog točka koji je otpao sa autobusa ne budi navedeni osećaj...

Devojka preminula dok je čekala Hitnu pomoć

Sara Petković (22) preminula je 9. marta nakon snažnog napada astme, čekajući da se službe Hitne pomoći u Beogradu - iz naselja Grocka i Kaluđerica - usaglase ko je nadležan da dođe do njene adrese i ukaže joj pomoć. Tadašnja ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić kazala je za Kurir nakon smrti Sare Petković da je odmah poslala zdravstvenu inspekciju.

"Istog trenutka kada su me obavestili o nemilom događaju, naložila sam hitan izlazak inspekcije na teren koja će utvrditi sve činjenice. Obavestićemo porodicu i javnost o izveštaju inspekcije", navodi ministarka. Majka i otac ostali su bez svog deteta, sestra je ostala bez svoje Sare...

Ugašen je život jedne devojke, a njena smrt potresla je mnoge. Ogroman gubitak ostao je bez odgovora - Ko je odgovoran za njenu smrt. Odgovora i dalje nema ali strah je ostao kod mnogih. "Da li će mi biti ukazana pomoć na vreme ukoliko mi pozli?", pitaju se mnogi. 

Muškarac preminuo nakon više uzaludnih poziva Hitnoj pomoći

Marinko Rudakov (68) iz Glušaca kod Bogatića preminuo je 10. januara nakon više uzaludnih poziva Hitnoj pomoći. Marinku je pozlilo sat iza ponoći, zbog čega je pao i povredio se. Jedna od njegovih ćerki je u više navrata zvala Hitnu, ali tamo su joj poručili da ta služba ne izlazi na teren posle 19 sati.

Otac je ležao mrtav 14 sati, a da niko od nadležnih nije došao da utvrdi smrt, a da stvar bude gora, kako tvrde sestre, u izveštaju je navedeno da su izlazili na teren, pisao je ranije Kurir. 

"Mi smo podneli krivičnu prijavu protiv Doma zdravlja Bogatić i ostalih zaposlenih koji su radili tu noć. Jer mi ne znamo ko je tu radio, kako je to već sve išlo. Da, ja sam mu donela papire gde je meni mrtvozornik izveštaj, da je on izlazio na teren i da je na osnovu pregleda neobučenog tela utvrdio čas kada je nastupila smrt. A zapravo nije ni bio na mestu i konstatovao smrt. Moj tata je pao, razbio je glavu, postoje fotografije. Postoji dokaz da je on pao i da je isekao glavu, a on je napisao da je moj tata bez povreda bio", navela je ranije Rudakova ćerka.

Javnost i u ovom slučaju nije dobila odgovor na pitanje o odgovornosti. 

Pacijentkinja u Sremskoj Mitrovici preminula nakon što je otpuštena iz bolnice

Tragičan slučaj smrti pacijentkinje iz Sremske Mitrovice, Nataše Žabić (44) koja se nakon operacije slepog creva žalila na bol u nozi zbog čega je ponovo otišla kod lekara koji ju je pregledao i pustio na kućno lečenje, nakog čega je ubrzo i umrla, iznova je uznemirio javnost.

Nataša je preminula 25. aprila. Uzrok smrti dovodi se u vezu sa tromboembolijom pluća, nastalom najverovatnije od tromba koji je krenuo iz noge na koju se Nataša i žalila. "Odmah po saznanju o nemilom događaju, Opšta bolnica Sremska Mitrovica obavestila je nadležne zdravstvene institucije i naložila unutrašnji nadzor", rekli su ranije iz bolnice u Sremskoj Mitrovici na pitanje Telegraf.rs o tragičnoj smrti pacijentkinje iz Sremske Mitrovice, Nataše Žabić (44), do koje je došlo u četvrtak, nedugo nakon što ju je lekar otpustio sa pregleda.

Lekar N. R. uhapšen je 30. aprila zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo "teško dela protiv zdravlja ljudi". Mnogim ljudima na listi strahova dodat je još jedan - "Da li će mi pomoć biti pružena na adekvatan način?" 

Garancija da hoće je izostala.

Marici Mihajlović umrla je beba

Marica Mihailović je primljena u bolnicu 11. januara kako bi se porodila. Izgubila je svoju bebu, a ginekologa koji je porodio je optužila za ginekološko nasilje. Lekar je uhapšen 19. januara. Više od dva meseca, 22. marta Novosti su objavile vest da je Komisija za vanrednu spoljnu kontrolu stručnog rada upućena po nalogu Ministarstva zdravlja u Opštu bolnicu u Sremskoj Mitrovici utvrdila da nije bilo medicinskih propusta tokom porođaja Marice Mihajlović (26) iz Šida.

U aprilu lekaru je produžen pritvor za još tri meseca i u njemu može da ostane do 18. jula. Odgovornost za smrt bebe, je, kako se sumnja, lekarova ali mnoge žene i dalje strahuju zbog porođaja i nemir koji osećaju počinje da ih guši. Mnogi se pitaju - "Šta je sledeće što može da se desi?"

Nakon tragedije u zabavnom parku u Kuršumliji mnogi su se ponovo zapitali o svojoj bezbednosti jer ni zabavni parkovi namenjeni za dečiju radost i uživanje nisu sigurna mesta. Postavlja se pitanje čija je odgovornost što se veliki broj građana oseća nesigurno.

Podsetimo, ringišpil u Kuršumliji se prepolovio 8. maja. Tog dana tri deteta su primila pomoć u domu zdravlja u Kuršumliji, ostala su prebačena u prokupačku bolnicu, odnosno u zdravstveni centar Prokuplje na urgentno odeljenje i na hirurgiji je zadržano četvoro dece, odnosno dva maloletna lica i dva mlađa punoletna lica, kako je potvrđeno iz prokupačke bolnice, a dva su zadržana na pedijatriji. 

Najtežu povredu zadobila je devojčica (13) koja je prebačena u Niš na dalje lečenje. Zadobila je tešku povredu glave i nalazi se u komi. Osnovno tužilaštvo u Kuršumliji predložilo je pritvor vlasniku i zakupcu placa u Kuršumliji gde se dogodila nesreća sa ringišpilom.

Nakon saslušanja u Osnovnom tužilaštvu u Kuršumliji, sudiji za prethodni postupak Osnovnog suda u Kuršumliji predložilo da se osumnjičenima Z. Lj. i J. N. odredi pritvor, iz razloga jer postoje okolnosti koje ukazuju da će isti ometati postupak uticanjem na svedoke i saučesnike, i iz razloga jer je za krivično delo koje im se stavlјa na teret propisana kazna zatvora teža od pet godina. 

BONUS VIDEO: 

Kurir Otkačio se ringišpil u Kuršumliji