Slušaj vest

Dejan Dragijević, osumnjičeni za ubistvo devojčice Danke Ilić (2), danas je u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru negirao izvršenje zločina. Početkom juna i Srđan Janković, koji je delo ranije priznao u policiji, negirao je krivicu. Advokat Radiša Roskić objasnio je za portal MONDO šta će se dešavati sa njihovim prvim iskazima.

"U krivičnom postupku način i sadržina odbrane zavise isključivo od osumnjičenog, odnosno okrivljenog. Osumnjičeni, odnosno okrivljeni je ovlašćen da se brani na način za koji procenjuje da je za njega najbolji. Razume se da se u izboru odbrane i izboru sadržine odbrane redovno imaju u vidu i saveti branilaca profesionalaca, odnosno advokata", započeo je razgovor naš sagovornik. 

Prema njegovim rečima, u situaciji u kojoj se trenutno nalazi taj krivični postupak, a imajući u vidu kontradiktorne iskaze, nakon priznanja se bilo kakvo učešće u tom događaju, odnosno bilo kakvo učešće u ubistvu male Danke, zapravo negira.

"Nakon optuženja i nakon potvrđivanja optužnice od strane nadležnog suda, to je u ovom slučaju Viši sud u Zaječaru, sud će biti u situaciji da nakon izvođenja dokaza formira svoje takozvano slobodno sudijsko uverenje pri čemu će imati u vidu sve date iskaze osumnjičenih, odnosno u postupku okrivljenih, a kojem će od njihovih iskaza pokloniti veru je stvar sudskog uverenja", kazao je advokat. 

Roskić je za portal MONDO naveo da jedno priznanje koje je dato u tužilaštvu u prisustvu branioca, ukoliko su ispunjeni svi procesni uslovi, ima karakter relevantnog dokaza i sud će ga imati u vidu kao što će imati i kasniju negaciju.

"Lično nisam iznenađen izmenama u načinu i sadržini odbrane dvojice osumnjičenih jer se stvorilo uverenje da tužilaštvo ne raspolaže adekvatnim materijalnim dokazima o njihovoj krivici i o njihovom izvršenju krivičnog dela teško ubistvo.

To praktično znači da su nakon sagledavanja situacije u kojoj su se našli osumnjičeni odlučili da svoja prethodna priznanja negiraju u uverenju da je ta atmosfera nedostatka materijalnih dokaza zaista tačna. Mislim da je od veoma velikog značaja i činjenica da je brat jednog od osumnjičenih praktično umro u policijskim prostorijama i očekujem da će to biti jedan od razloga da se osumnjičeni pozovu na navodnu policijsku torturu, pritisak i prisilu, a da će se pri tom pozivati na činjenicu ove smrti", rekao je advokat Radiša Roskić za portal MODNO.

Istakao je da osumnjičeni, odnosno okrivljeni u krivičnom postupku mogu menjati iskaz kad god i objasnio koliko je njihov prvi iskaz važan kao dokaz i da li može da se podigne optužnica samo na osnovu njega.

"Ukoliko su iskazi u smislu prethodnih ovih priznanja dati pod procesno relevantnim uslovima, to znači pred tužiocem i u prisustvu branilaca, onda oni u krivičnom postupku predstavljaju potpuno relevantan dokaz, dakle zakonit dokaz na kome se sudska presuda može zasnivati", kazao je naš sagovornik.

Objasnio je da nema razlike u tome da li su iskaze dali u prisustvu branioca po službenoj dužnosti ili u prisustvu izabranog branioca. 

"Branilac po službenoj dužnosti je takođe branilac. Dakle, svako od osumnjičenih ili okrivljenih ima pravo, a sud ima i dužnost, ukoliko se radi o krivičnim delima za koje je odbrana po zakonu obavezna, da poštuje pravo na odbranu, dakle pravo na branioca.

Ukoliko okrivljeni ili osumnjičeni nema branioca, a po zakonu je odbrana obavezna, sud će dodeliti branioca po službenoj dužnosti. Prema advokatskoj etici i branilac po službenoj dužnosti je obavezan da preduzme sve shodno zakonu, shodno svom znanju da omogući sva zakonska prava onome za čijeg je službenog branioca postavljen", zaključio je razgovor za MONDO advokat Radiša Roskić.

Ekipa našeg portala danas je razgovarala i sa Radoslavom Dragijevićem, ocem osumnjičenog Dejana. Izjavio je da nijednog trenutka nije sumnjao u svog sina i da misli da mu je sve namestio bivši direktor.

Podsetimo, 4. juna u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru izjavio je da nikad u životu nije video devojčicu Danku Ilić.

BONUS VIDEO: 

Nemanja Nikolić Kuća i put na kojem je nestala Danka Ilić