Šta je uzrok nezapamćene tragedije na Železničkoj stanici Novi Sad u kojoj je ispod ruševina betonske nadstrešnice poginulo 14 ljudi? To bi trebalo da po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu utvrdi komisija veštaka građevinske struke, koja bi u narednom periodu trebalo da ispita sve okolnosti užasne nesreće.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je sinoć da preduzima sve mere i radnje u skladu sa Zakonom, radi utvrđenja postojanja elemenata krivičnog dela i odgovornosti za učinjeno, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena.
Kako se nezvanično saznaje, u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad trebalo bi da bude naloženo kombinovano veštačenje. To znači da bi u narednom periodu trebalo da se proveri valjanost statičkog proračuna.
Takođe, treba da se uporedi kako je nadstrešnica definisana u projektu i u kakvom je stanju bila, da li je proveravana i ispitivana proteklih godina, ali i tokom nedavnog renoviranja drugih delova Železničke stanice Novi Sad. Znamo da je nadstrešnica zidana 1964. godine i da nadležni tvrde da od tada nije renovirana.
U ovome bi komisiji veštaka trebalo da pomognu i kolege sa Građevinskog fakulteta.
Zašto nadstrešnica nije renovirana na vreme?
Tokom istrage verovatno će biti provereno i kako su planirani i realizovani radovi na nedavnom renoviranju drugih delova zgrade na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
"Narednih dana utvrdiće se sva odgovornost onih koji su odgovorni zašto i ovaj deo stanice nije rekonstruisan. On nije rekonstruisan i utvrdiće se ko je taj koji je mogao da utvrdi tada da je ovo bezbedno", rekao je sinoć ministar građevinarstva Goran Vesić.
Šta je sve rađeno tokom rekonstrukcije Železničke stanice Novi Sad
Da pomenuta nadstrešnica nije bila predmet rekonstrukcije tvrde i iz Infrastruktura železnica Srbije.
"Nadstrešnica koja je pala nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad - Subotica", navodi se u saopštenju.
Kako dodaju, u okviru rekonstrukcije je rađena unutrašnjost Železničke stanice Novi Sad, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice.
Ministar unutrašnjih poslova je rekao da je u urušavanju nadstrešnice poginulo i dete (6).
Kasno sinoć objavljena su i imena sedmoro stradalih.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u obraćanju nakon tragedije na Železničkoj stanici Novi Sad zatražio političku i krivičnu odgovornost.
U Srbiji će danas biti Dan žalosti povodom smrti i stradanja građana zbog urušavanja konstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.
BONUS VIDEO:
(Blic/MONDO/Nevena Davidović)
Partizan izgubio u Istanbulu, crno-beli na 2-5: Fenerbahče ostavio crno-bele bez šansi
Teodosić promašio pobedu u Pioniru: Zvezda imala "+14" pa ispustila šampiona Evrope
Završena akcija spašavanja u Novom Sadu - 14 poginulih, troje povređenih, obratio se i Vučić
"Ne želim da pričam o utakmici, tužan je dan za Srbiju": Teodosić stao pred kamere i uputio saučešće zbog tragedije
Minut ćutanja i pred meč Partizana u Evroligi: Igrači imaju crni flor na dresovima zbog tragedije u NS