U sredu 10. juna iznete su završne reči na suđenju u slučaju masakra u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" na Vračaru u Beogradu kada je 3. maja 2023. godine ubijeno 10 osoba - devet učenika i školski čuvar u postupku protiv Vladimira i Miljane Kecmanović, roditelja dečaka ubice na kom su otkrivene poruke Miljane Kecmanović i njenog sina koji je počinio strašan masakr pre tri godine. Prema rečima jednog od advokata porodice ubijene dece, Nikole Nikodinovića, deo prepiske datira iz 2020. godine što je izazvalo veliku pažnju javnosti o čemu je za "Kurir" govorila psiholog Snežana Anđelić.
"To vam govori da tu ne postoji neki bliski odnos. Roditelji i deca se svađaju, to je normalno, ali drugo je kada dete na takav način odgovara majci, i kada majka tako odgovori detetu.
Radi se o tome da to dete jednostavno nema zdrav odnos sa roditeljima i te poruke ukazuju na jednu destruktivnu porodicu, ma koliko to spolja delovalo kao stabilno okruženje - odličan đak, obrazovani roditelji, sve je izgledalo kao 'super porodica', a ispod toga se krije ozbiljno psihičko zlostavljanje deteta", započela je Anđelić.
Ona dalje objašnjava da je u porodici postojao dugotrajan pritisak i visoka očekivanja. To je moglo da utiče na ponašanje deteta na vrlo negativan način.
"Dete je agresiju očigledno već ispoljavalo. Majka je bila preambiciozna, očekivala je savršen uspeh i takmičenja, i često su se koristile njegove diplome i pohvale da bi se pokazalo kako je on 'sjajan'.
U stvari, to govori o konstantnom pritisku i nezdravoj ambiciji. On je morao da ima neke ventile, a taj odnos prema sestri je verovatno bio jedan od načina na koji se to ispoljavalo", nastavlja Anđelić.
Dalje ocenjuje da takav sadržaj poruka ukazuje na napet odnos između majke i deteta. Kada se na to doda i dugotrajan emotivan pritisak, to se vremenom razvije u veliko nerazumevanje u okviru porodice.
"Ove poruke pokazuju pritisak i tenziju. Kada majka kaže 'ja sam ti majka' i 'ne treba da me se stidiš', to ukazuje da postoji problem u odnosu.
Dete se verovatno stidelo i izbegavalo kontakt. Ono što se kasnije dogodilo jeste destruktivan ishod dugotrajnog unutrašnjeg pritiska. Majka očigledno nije imala kapacitet da empatiše i razume dete, već je bila fokusirana na svoja očekivanja i nezadovoljstva.
Na prvi pogled to deluje kao stabilna, 'normalna' porodica, ali zapravo vidimo destruktivno okruženje i ozbiljan pritisak na dete. Nijedno dete ne dolazi do takvog ishoda bez dugotrajnog procesa. Ovde se radi o godinama nagomilanih problema koji su doveli do tragičnog kraja", zaključuje psiholog Snežana Anđelić.
BONUS VIDEO:
(Kurir/MONDO)

