Kako je navedeno svake godine desetak zaposlenih u MUP-u oduzme sebi život, najčešće uniformisanih policajaca.

"U protekloj deceniji ubilo se više od 130 zaposlenih. Posebno čuđenje izaziva činjenica da za ovako visok broj suicida niko nije odgovoran, niti je iko odgovarao. Utisak je da se nedovoljno čini da se smanji broj suicida i šokantno je to da niko ne preuzima čak ni moralnu odgovornost, što je sasvim neshvatljivo", rekao je predsednik tog sindikata Glišo Vidović, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da je sindikat za rad na rešavanju tog problema podršku dobio od ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića i državnog sekretara MUP-a Vladimira Božovića, ali da se sve završilo na obećanjima, te nema stvarnog pomaka niti se bilo šta menja.

"Na žalost, policijska uprava Novi Sad nema službenog psihologa. Ranijih godina, sve do sredine 2013. godine, posao psihologa obavljao je istoričar. Kasnije je na insistiranje Sindikata radno mesto oslobođeno, ali je i dalje upražnjeno. Šokantno je da na teritoriji AP Vojvodina radi samo jedan psiholog, i to u PU Sremska Mitrovica, dok je u ostalim PU mesto upražnjeno, što je nedopustivo", naveo je sindikat.

Sindikat srpske policije je istakao i da je nedopustivo što Operativni centar MUP-a ne obaveštava Odsek za psihološku prevenciju u sedištu MUP-a o samoubistvima, pokušajima ili pretnjama suicidom.

"Tako dolazimo do paradoksalne situacije da se ne može stručno reagovati na vreme ili pružiti psihološka pomoć porodicama žrtava suicida", ukazuje se u saopštenju.

Služba za psihološku prevenciju Sindikata srpske policije predala je početkom ove godine Dačihevom kabinetu Predlog Strategije razvoja psihološke službe MUP koju vodi psiholog Mirjana Smiljanić, kako bi se psihološki problemi zaposlenih sveli na minimum.

Tu inicijativu potpisima je podržalo 28 od ukupno 29 psihologa u MUP-u.