![](/img/placeholders/placeholder-mondo.png)
"Zakonski rok za podizanje optužnice je šest meseci i verujemo da taj rok neće biti iskorišćen već da će optužnice, nadamo se, biti podignute pre roka", navodi se u saopštenju Komisije na čijem je čelu Veran Matić.
Danas se navršava 15 godina od ubistva osnivaca, vlasnika i urednika Dnevnog telegrafa Slavka Ćuruvije, ubijenog na Uskrs, 11. aprila 1999. oko 17.00 sati, ispred zgrade u kojoj je živeo u Beogradu.
U saopštenju Komisije se navodi da su ove godine istražne radnje intenzivirane do nivoa koji se može definisati kao "privođenje kraju prikupljanja dokaza i iskaza neophodnih za podizanje optužnice".
Ranije, nadležni državni organi su, radeći na ovom slučaju, prikupili niz podataka, saznanja i dokaza, ali im je uvek nedostajalo malo da se slučaj reši, a upravo to "malo" je donela Komisija koja je objedinila snage i stvorila atmosferu u kojoj je proaktivnim pristupom to "malo" nadomešteno, navodi se u saopštenju.
"Mi sada po prvi put imamo zvanično osumnjičene za ovaj zločin, koji su u pritvoru. Na ovaj način je svim zločincima poslata poruka da nema zaštite od krivičnog gonjenja, a za najteže zločine ni zaborava koji donosi protok vremena", ističe Komisija.
Za jednim osumnjičenim - Miroslavom Kurakom koji je u bekstvu - raspisana je međunarodna poternica, podseća se u saopštenju i ukazuje da policijski organi i institucije pravosuđa nastoje da identifikuju zemlju u kojoj se nalazi da bi preduzele sve radnje koje bi omogućile njegovo privođenje pravdi.
U ovom slučaju, Komisija nastoji da senzibilira institucije i međunarodnu javnost da to bude prioritetni zadatak svih, jer nekažnjivost ubica novinara je globalni problem, a UN su pre dve godine pokrenule globalnu inicijativu protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, napominje se u saopštenju.
Komisija ističe da se slučaj ubistva Slavka Ćuruvije tretira kao simboličan, kako bi se opisalo vreme terora protiv medija i novinara tokom 1990-ih.
U isto vreme, on je postao i simbol koji opisuje nečinjenje ili nedovoljno činjenje da se slučaj-simbol reši.
"Danas nastojimo da istrage specijalnog tužilaštva i rad Komisije takođe, postanu simbol kako je posle 15 godina ipak moguće osumnjičene počinioce i nalogodavce privesti procesu koji definiše pravni poredak zemlje, kako bi kroz fer suđenje bilo utvrđeno ko je ubio Slavka Ćuruviju, po čijem nalogu, sa kojim motivom", navodi se u saopštenju.
Komisija za istraživanje ubistava novinara baviće se i time ko je sve i na koji način opstruirao rad istražnih organa svih ovih godina, ko nije činio ono što je morao da uradi i zbog čega.
Članovi Komisije posebno pozdravljaju i podržavaju rad Fondacije Slavko Ćuruvija, koja će, takođe, pomoći da se realizuju ciljevi na kojima, a ideja nekažnjivosti nasilja nad novinarima nametne kao jedna od ključnih kada je reč o slobodi novinara i medija.
Komisija istice da nastavlja da radi na tom slučaju, s tim što je glavni deo posla u rukama Tužilaštva za organizovani kriminal koje privodi kraju rad na saslušavanju mogućih počinilaca i svedoka, prikupljajući sav dokazni materijal.
Nastavićemo da se bavimo i ambijentom u okviru kojeg je bila kreirana klima da se izvrši streljanje Slavka Ćuruvije, koje je i od vrha države definisano kao ubistvo od strane vlasti, navodi se u saopštenju koje je potpisao Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić.
Poraz Zvezde i čarke na kraju: Crveno-beli sjajno krenuli pa se skroz ugasili
Posle ovog poraza Zvezda je potonula: Efes izbacio crveno-bele iz plej-of slike, pogledajte tabelu Evrolige!
"Krenuli smo dobro, a onda se desio kolaps!": Sferopulos video dva različita tima, zato je Zvezda izgubila
Partizan pronašao novog trenera: Vraća se u Humsku čovek čiju "bombu" pamti Zvezda?
"Sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan": Šapić najavio veliku promenu od 1. januara