Nekadašnji šef DB-a, prvooptuženi Radomir Marković, rekao je da ne priznaje da je organizovao ubistvo Ćuruvije, kako mu se to optužnicom stavlja na teret.
Prema njegovim rečima, optužnica je zasnovana na pretpostavkama i insinuacijama i njom se ne može doći do istine.
"Nije mi problem da priznam ovo krivično delo jer sam već osuđen na 40 godina, ako će to pomoći Srbiji, ali moram da učestvujem aktivno, jer je ova optužnica napisana da bi se dala istorijska ocena jednoj vlasti", rekao je Marković tokom detaljnog izlaganja svoje odbrane na početku suđenja za ubistvo Ćuruvije.
"Cilj je da budu osuđeni bivši funkcioneri DB. Ta teza se proteže kroz više postupaka. Želi se da se sve loše poveže sa tadašnjom vlasti i da se abolira sve loše što se dešavalo Srbiji", rekao je Marković.
On je istakao da nema dokaza da je on organizovao ubistvo Ćuruvije na način kako je to opisano u optužnici, jer stotine svedoka nema neposredna saznanja o ubistvu, već samo lični stav o tome.
"Jedini neposredni svedok, Branka Prpa, je decidno rekla da lice koje je pucalo na Ćuruviju ne odgovara opisu Miroslava Kuraka, koji je optužen kao neposredni ubica", rekao je Marković.
On smatra da ne postoji nijedan dokaz da je, kako se to navodi u optužnici, postavio optuženog Milana Radonjića za šefa beogradskog centra DB, da bi realizovao plan ubistva.
Takođe je negirao da je prethodno naložio komandantu JSO Miloradu Ulemeku Legiji da njegova jedinica izvrši to ubistvo, a da ga je Ulemek odbio...
Marković je detaljno negirao navode optužnice, objašnjavajući funkcionisanje službe i tvrdeći da se nikada nije održao sastanak između njega, Ulemeka i komandanta Franka Simatovića, kako se to navodi u optužnici.
Marković, koji u požarevačkom zatvoru izdržava kaznu od 40 godina zbog zločina na Ibarskoj magistrali, ubistva Ivana Stambolića i pokušaja ubistva Vuka Draškovića, takođe je rekao da nikada iz zatvora Ulemeku nije naručio ubistvo Kuraka, kako se to takođe pominje u optužnici.
Prethodno, optužbe su u kratkom izjašnjenju o krivici negirali i optuženi Milan Radonjić i Ratko Romić, dok je Kurak u bekstvu i sudi mu se u odsustvu.
Marković smatra da "istinu dugujemo porodici Slavka Ćuruvije". On je dodao da mu je žao što je Ćuruvijina ćerka Jelena udaljena iz sudnice, jer će biti svedok, pošto nju ne zanima politika, nego samo istina.
Suđenje vodi sudija Snežana Jovanović, a članovi veća su Vladimir Mesarović i Dragan Milošević.
Iz sudnice 3 je udaljena Ćuruvijina ćerka Jelena, jer će biti saslušana kao svedok u ovom postupku, dok je direktor B92 Veran Matić odlučio da ostane u sudnici, odnosno da ne svedoči u ovom postupku.
Po optužnici, Ćuruviju je ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario njegovu nevenčanu suprugu Branku Prpu u glavu koja je bila u tom trenutku sa njim.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Na optuženičkoj klupi su nekadašni načelnik Resora DB Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi Resora Ratko Romić, dok se pripadniku rezervnog sastava tog resora Milanu Kuraku sudi u odsustvu jer je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Marković je u sud doveden iz zatvora u Požarevcu gde izdržava kaznu zatvora od 40 godina, a Radonjić i Romić iz pritvora Okružnog zatvora u Beogradu u kojem su već godinu i po dana, od hapšenja 13. januara 2014. godine.
Optuženi se terete za teško ubistvo za koje im preti kazna od 30 do 40 godina zatvora.
Među dokazima koje je predložilo tužilaštvo je saslušanje oko 90 svedoka - bivših pripadnika DB-a, "zemunskogklana", Jedinice za specijalne operacije, političara i drugih.
Ključni svedok tužilaštva u ovom postupku, nakon čijeg iskaza je pokrenuta zvasnična istraga prošle godine u januaru, je nekadašnji pripadnik DB, odnosno komadant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija, koji se nalazi na izdržavanju kazne od 40 godina zatvora.
Ulemek je na svoju inicijativu, bezuslovno, 8. januara 2014. godine dao iskaz tužilaštvu u kojem je detaljno ispričao svoja saznanja o toj likvidaciji.
Optužnicom Tužilaštva za organizovani kriminal optuženi se terete da su "iz niskih pobuda" ubili novinara i vlasnika listova "Dnevni telegraf" i "Evropljanin" Slavka Ćuruviju 11. aprila 1999. godine, odnosno da su izvršili krivično delo teško ubistvo za koje je zaprećena kazna od 30 do 40 godina zatvora.
Marković se tereti da je to delo izvršio podstrekavanjem, a ostali su optuženi kao saizvršioci.
Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije, u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.
Sa Ćuruvijom je u vreme ubistva bila njegova nevenčana supruga Branka Prpa, koja je tada lakše povređena pošto su je napadači onesvestitli udarcem u glavu.
U vreme ubistva Churuvije na vlasti u Srbiji je bila koalicija SPS, JUL i SRS.
Radomir Marković je uhapšen u februaru 2001. godine, osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu na lidera SPO VukaDraškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999. godine.
Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradu i za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine. Prvostepeno su bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta i u toku je ponovljeno suđenje.
Savo Milošević došao, Partizan počeo da daje golove! Ubedljiva pobeda crno-belih u Humskoj
Oglasio se Čović, odgovorio na Pešićevu izjavu o odlasku: Vidim da se prave neke senzacije...
Mondo ukrštenica za 6. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ne vraćam se u Srbiju": Đuričko progovorio o životu u Americi i deci, sin već proglašen za sportistu generacije
Ovde su se Milošević i Holbruk sreli 2 dana pred bombardovanje! Bili smo na mestu gde je pisana istorija Srbije