Kako je navedeno, zloupotrebom komunikacije preko interneta, kriminalci se lažno predstavljaju da rade u ime strane kompanije sa kojom firma iz naše države već ima poslovnu saradnju. Kada se sa tom kompanijom ugovori posao i daju instrukcije za uplatu, na scenu stupaju kriminalci koji prate korespodenciju. Šalje se poruka sa "novim instrukcijama" i izmenjenim dispozicijama za plaćanje (IBAN broj).
MUP je primetio da prevaranti presreću elektronske poruke koje se razmenjuju između privrednih subjekata sa teritorije Republike Srbije sa poslovnim partnerima u inostranstvu i nakon kompromitovanja komunikacije šalju lažnu poruku preko već poznatog i uobičajenog kanala komunikacije.
Prevaranti koriste lažne naloge za elektronsku poštu, gde se u odnosu na pravi nalog promeni jedan karakter, kako bi lažni nalog izgledao kao pravi, pa tako recimo pal@paj.com postaje pa1@paj.com izmenom "l" u "1" i razlika je teško uočljiva, napominju u MUP-u.
Ističu da su takve izmene još teže uočiti ukoliko se komunikacija sa poslovnim partnerima odvija svakodnevno, a izvršioci tih krivičnih dela prethodno naprave i lažne "fišing" internet stranice pravnih lica u inostranstvu koje su identične sa pravom internet prezentacijom, ali opet sa teško uočljivom slovnom promenom.
Na primer, http://www.example.com kod prevaranata može da glasi http://www.exmple.com, ili http://www.evample.com, što je za prosečnog korisnika teško uočljivo.
Da su prevareni, oštećeni saznaju tek nakon što kontaktiraju stranu kompaniju da pitaju zašto roba nije stigla na vreme, a, u proseku, prevare se otkrivaju od strane oštećenih tek nakon tri do šest radnih dana, što je za učinioce krivičnih dela sasvim dovoljno da novac u inostranstvu podignu sa računa.
Do sada je utvrđeno da je došlo do imovinske štete u iznosu od preko 1.000.000 evra na štetu više desetina privrednih subjekata iz Republike Srbije, a navedenim radnjama izvršilaca krivičnog dela prevare najviše su ugrožena mala i srednja preduzeća sa teritorije Republike Srbije.
MUP apeluje na privredne subjekte da budu oprezni pri vršenju transakcija, posebno u slučajevima naknadnih i neočekivanih izmena brojeva računa i drugih podataka iz instrukcija za uplate koje se šalju putem elektronske pošte i Interneta od strane partnera iz inostranstva.
Takođe, o navedenim kriminalnim aktivnostima neophodno je upoznati sve zaposlene u preduzeću koji su zaduženi za spoljnotrgovinski promet i izvršavanje naloga za prenos novčanih sredstava, te im skrenuti pažnju da njihove elektronske adrese sadrže šifre sa što većim brojem karaktera koje bi osim alfanumeričkih znakova u sebi sadržavale i specijalne znake kao što su ''$#(:%*''.
Takođe, ukoliko postoji mogućnost, potrebno je uvesti i dvostruki nivo autentifikacije za pristup elektronskoj pošti, napominju u MUP-u.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona
Svetislav Pešić dobio dva strašna pojačanja: Još jača Srbija napada Dansku u Beogradu!