Direktor policije Vladimir Rebić izjavio je za TV Pink da su za slučaj prebijanja mladića u Novom Sadu saznali od radnika hitnih medicinskih službi istog dana, da su tada obavili razgovor sa žrtvom, ali da ona prvobitno nije želela da sarađuje na rasvetljavanju tog zločina.
Direktor srpske policije je rekao da je u stalnom kontaktu sa direktorom crnogorske policije i direktorima policija u susednim zemljama i da razmenjuje informacije sa njima, kao i da očekuje da će "nasilnik" iz Novog Sada, koji je brutalno prebio jednog mladića, ubrzo biti uhapšen.
Rebić je naveo da je mladić tek 2. septembra, osam dana nakon što je bio pretučen, u policiji dao izjavu u prisustvu advokata, a da su policajci u međuvremenu došli do snimaka kamera.
"Za događaj smo saznali od medicinskih radnika, koji su nesrećnom mladiću pružili pomoć i istog dana smo obavili razgovor sa njim. On nije hteo da sarađuje sa policijom, rekao je da su ga napale nepoznate osobe", naveo je direktor policije.
Kako je dodao, 27. avgusta, dva dana kasnije ga je ponovo pozvao policijski službenik i ponovo želeo da obavi razgovor sa njim ne bi li došli do bilo kakvih saznanja, ali nije želeo da da izjavu i rekao je da će doći naknadno sa advokatom, što je učinio 2. septembra.
"Tada smo saznali za imena lica, a u međuvremenu smo uspeli da pribavimo video snimke", naveo je Rebić i dodao:
"Kad neko vidi snimke misli da je lako doći do njih, vi morate prvo da obezbedite saglasnost vlasnika tog objekta, jer ovo nisu kamere policijske ili gradske, postoje određene procedure".
On dodaje i da je tužilac prvobitno napad podveo kao nanošenje teške telesne povrede, a da su druga dva mladića, koji su danas uhapšeni u Novom Sadu, tek naknadno proglašena osumnjičenim za saučesništvo u zločinu.
Rebić je odbacio navode da je policija počela sa radom na slučaju tek nakon što su se snimci pojavili na društvenim mrežama i naveo da će "odgovarati svako ako se utvrdi da je nesavesno postupao".
"(Optužbe) ne mogu da utiče na nas da rešimo slučaj, kao što smo ga i rešili, ali gubimo vreme baveći se sporednim poslovima... ali njima na čast što žele na taj način da nas ometaju u svom poslu", ocenio je Rebić i dodao:
"Služba unutrašnje kontrole MUP-a vrši detaljnu analizu svih postupanja, radi se o periodu od 20 dana i ako je bilo ko napravio propust on će za to odgovarati. Ne postoji nikakvo zataškavanje i nerad. Nismo se bavili medijski ovim slučajem, a kada smo bili suočeni sa pritiskom da ne radimo ništa morali smo da izađemo sa saopštenjem".
Govoreći o bombi koja je usmrtila jednu osobu danas na Novom Beogradu i ocene pojedinih političara da je Srbija nebezbedna zemlja, Rebić je naveo da se u Srbiji u proteklih nekoliko godina beleži oko 100 ubistava godišnje, a da su te brojke ranije bile znatno veće.
"U 2007. godini bilo je 173 ubistava... pa su očigledne razlike. Kada se izračuna broj ubijenih na milion stanovnika, Srbija je bezbedna zemlja... u nivou Francuske i Velike Britanije", kazao je Rebić i dodao da MUP trenutno rasvetljava oko 95 odsto svih zločina na godišnjem nivou.
Kako je naveo, na milion građana Srbije prosečno u proteklih tri-četiri-pet godina 13 osoba izgubi život.
S druge strane, kako je naveo, u Francuskoj na milion stanovnika 14 osoba izgubi život, dok je u Mađarskoj taj broj 24, kao i u Albaniji.
(Mondo/Agencije)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.