Klan Velje Nevolje i njegove desne ruke Marka MIljkovića je komunicirao putem tajne i šifrovane aplikacije, na kojoj nisu, kako se sumnja, koristili svoj pravi identitet, već pseudonime, a inspiraciju za ta tajnovita imena pronalazili su u poznatim serijama, filmovima, crtaćima...
Izvor otkriva da su pripadnici Belivukove grupe sebi davali nadimke i po popularnim superherojima, poznatim sportistima i ličnostima, ali i likovima iz nekih od najgledanijih ostvarenja svetske kinematografije.
"Svoja kodna imena su vrlo često menjali, neki čak i na dnevnom nivou. Toliko su bili oprezni! Neka od imena kojima su se navodno služili su i 'Betmen', 'Spajdermen', 'Supermen', zatim imena starleta, tenisera, fudbalera, glumaca", rekao je izvor upoznat sa slučajem i podseća kako funcioniše ta tajna aplikacija, koja nije ilegalna, ali se ne može instalirati u svaki mobilni, a njeno korišćenje se plaća.
"Aplikacija radi po principu društvene mreže. Svako ko je ima mora izabere svoju ličnu šifru, a da bi stupio u kontakt sa drugom osobom, mora da ima i njegovu šifru. Kada željenoj osobi pošaljete zahtev za 'prijateljstvo', ona mora da vas prihvati", kaže izvor i dodaje:
"Posle čitanja poruke, one se trajno uništavaju, a policija i službe navodno ne mogu da ih 'presreću'. Zato krminalci smatraju da je ovo jedan od najbezbednijih načina komunikacije".
Velja Nevolja i pripadnici njegove grupe su preko ove aplikacije razmenjivali i slike mučenja, ubijanja i kasapljenja žrtava. Naša policija je pomoću sofisticirane opreme, koju je pozajmila iz inostranstva, uspela da "povrati" obrisane poruke iz zaplenjenih telefona, čime se došlo do strašnih saznanja. Tako su pronađene fotografije na kojima se vide obezglavljena i izmučena tela nekoliko žrtva.
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ranije je rekao da su došli u posed 44 kriptovana telefona sa ovom aplikacijom i da su uspeli da ih dekodiraju.
"U njima su nađeni brojni dokazi krivičnih dela, za neka dela se znalo da su ih počinili, a za neka je tek otkriveno da su njihovo delo", rekao je Vulin i dodao:
"Upravo iz tog razloga bilo je nemoguće kontrolisati, pratiti, kao ni ući u trag ovim aparatima. Telefonu se može ući u trag jedino ako se dođe u njegov fizički posed, što smo mi uspeli".
Isto tako istražitelji su uspeli da povežu pseudonime sa zaplenjenih telefona sa konkretnim osobama.
"Slike obezglavljenog tela, kao i fotografija tela navijača Crvene zvezde, koje su prošle subote prikazane javnosti, navodno su pronađene u kriptovnim telefonima, oduzetim od ove kriminalne grupe", podseća izvor.
Inače, Velja Nevolja i više od 20 pripadnika njegove grupe uhapšeni su 4. februara i od tada se nalaze u pritvoru.
(MONDO/Kurir)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.