Novinar i publicista Radmilo Tadić je u jutarnjem programu "Kurir" televizije objasnio razliku između krvne osvete i ubistava koja izvršavaju kriminalni klanovi. Prema njegovim rečima, ključna razlika leži u otvorenosti ubice kod krvne osvete, dok kriminalni klanovi angažuju profesionalne ubicе i planiraju kompletnu logistiku za bekstvo nakon izvršenog zločina, a nakon definicije, naveo je jeziv primer iz Crne Gore koji i dalje nije zaboravljen.
"U pravnom smislu, krvna osveta se tretira kao nemilosrdna osveta. Razlika između krvne osvete i ubistava iz kriminalnih krugova je značajna. Ranije, u Crnoj Gori i Albaniji, krvna osveta je podrazumevala da osoba koja se osvećuje ne pokušava da se sakrije, već otvoreno preduzima korake. To je bila svojevrsna 'dužnost'. S druge strane, kriminalni klanovi često planiraju ubistva unapred. To podrazumeva angažovanje profesionalnih ubica, praćenje žrtve, pripremu za beg i uključivanje šire logistike. Ovakvi zločini su teže razotkrivljivi. Dok ima elemenata krvne osvete u delima kriminalnih grupa, pravila koja važe su drugačija", rekao je Tadić.
Potom je naveo primer krvne osvete koja datira iz daleke 1950. godine. Tvrdi da takav primer nije nigde zabeležen.
"Hteo bih da se podsetim na jedan zločin koji ilustruje suštinu krvne osvete. Primer potiče iz 1950-ih godina i dešavao se u selu kod Podgorice. U tom događaju, jedan čovek je surovo ubio blizance komšija koji su možda bili i rođaci. Nakon hapšenja, ostavio je porodicu u selu, uključujući svog sina starog 5-6 godina. Paradoksalno, dečaka je usmrtila sestra blizanaca koje su bili ubijeni. Ubila ga je kamenom pored bunara. Ovaj mališan je postao žrtva bez svoje krivice. Ona koja je izvršila ovu strašnu radnju nije kažnjena jer je preuzela krivicu na sebe umesto svoje sestre. Nijedan organ nije želeo da obelodani istinu, i moralno gledano, ovaj surov čin nije naišao na osudu od strane zajednice. Ovo je duboko potresan primer koji nije pronašao mesto u istorijskim zapisima", dodao je Tadić.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Kurir)