U kući Vuka Borilovića u naselju Medovina na Cetinju u utorak uveče izbio je požar, a meštani ovog crnogorskog grada smatraju da je podmetnut i da je to prvi korak ka krvnoj osveti zbog masakra koje je Borilović počinio u avgustu prošle godine, kada je pobio 10 ljudi, među kojima i dvoje dece.

"Ovo je, moguće je, prvi korak ka krvnoj osveti. Niko ne zna gde je Borilovićeva porodica, pa su možda svoj bes iskalili ovako i ujedno im poslali poruku", pričaju Cetinjani.

Porodice ubijenih, od krvavog pokolja 12. avgusta 2022. otvoreno i direktno prete porodici Borilović preko poznanika, ali i društvenih mreža, gde ih javno kunu i proklinju. Vuk Borilović je, podsetimo, kobnog dana hicima iz puške upravo u kući koja je sada spaljena, prvo ubio svoju podstanarku Natašu Martinović Pejović i njena dva sina, Mašana (11) i Marka (8), a potom nastavio krvavi pir na ulici.

"Šuška se da je ovo odmazda za zločin koji je monstrum počinio. Porodice su se zarekle, i to svi u Cetinju znaju, da će pasti krv za krv. Kivni su i na to što je Borilović sklonio svoju prodicu na sigurno, a njihove pobio. Sada žele osvetu i neće odustati dok se to ne reši. Jedan od članova porodice žrtava, koji je pretio preko Fejsbuka Borilovićima, nedavno je bio i priveden zbog toga", kaže meštanin.

I majka ubijene Nataše Matinović Pejović, koja je ostala i bez dva unuka, ne prestaje da kune Boriloviće.

"Kune vam se majka i baba da neću stati, krvnicima će sve pusto ostati! O, krvnici, grdno ćete mi platiti ovo! Oni su se sakrili, ali se neko grdno vara, za vaše živote neko mora da odgovara! Uspomene naše tužne, ubiše vas ni krive, ni dužne. Ko ti takne do deteta, strgnuće ga ruka kleta", napisala je neutešna žena na Fejsbuku pre desetak dana.

cetinje 1a copy.jpg
YouTube/Pobjeda/Facebook/Printscreen 

Kriminolog Radovanović: Vidljivi svi elementi krvne osvete

Kriminolog Dobrivoje Radovanović za Kurir je objasnio fenomen krvne osvete, i napomenuo i da se u slučaju masakra na Cetinju vide svi elementi ove osvete.

"Kada porodica izgubi člana, ona je besna i želi osvetu. Žele da ubica pati isto kao i oni, i taj osećaj kod žrtava je teško uništiti. Porodica koja je u žalosti planira osvetu i "krv za krv" je po njima jedini ispravan model. Oni su tako vaspitani i svakog dana se u ožalošćenoj porodici podseća da mora doći do osvete, jer njihov član porodice ne sme biti neosvećen", kaže Radovanović i objašnjava da su žene i deca pošteđeni u osveti, ali samo dok muška deca ne porastu.

Takođe, eliminiše se najsposobniji član porodice.

"Postoji osnovno pravilo kod krvne osvete, a to je da se eliminiše prva muška glava, najstarija u porodici. Izuzetak se pravi ako je identifikovan ubica porodice, ali i ako nema drugih članova likvidira se prvi član porodice koji je muškarac, a koji je navršio 18 godina i više. Takođe, pravilo je da nema prestajanja dok se ne ubije suprotni član", dodao je Radovanović.

"Sedamdesetih godina smo vršili neka istraživanja vezana za model krvne osvete, gde smo pomislili da je ona potpuno iščezla, ali nažalost to se nikad neće moći iskoreniti. Narod kao što su Srbi, Crnogorci i Albanci u sebi imaju te neke crte po kojima je čast, ponos i poštovanje porodice jako važno i porodicu su spremni da zaštite po svaku cenu", kaže on.

(Mondo/Kurir)