• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istraživanje: Najbolji odlaze iz državne uprave

Izvor Tanjug

Centar za evropsku politiku (CEP) sproveop istraživanje koje pokazuje da najkvalitetniji kadrovi učestalo napuštaju državnu upravu poslednjih godina zbog neadekvatnih uslova rada.

 Državna uprava ostaje bez najkvalitetnijih kadrova Izvor: MONDO/P. Vujić
Izvor: MONDO/P. Vujić

Istraživanje je, takođe, pokazalo, i da 50 odsto službenika koji rade na poslovima upravljanja fondovima EU i međunarodne pomoći (EU/IPA poslovi) namerava da napusti posao u narednih godinu dana.

Programska direktorka CEP-a Milena Lazarević tim povodom je ocenila da je stanje u upravi veoma alarmantno, jer odlaze baš oni koji najviše rade i odudaraju od uvreženog mišljenja o službenicima kao "parazitima" koji troše novac poreskih obveznika i rade minimalno.

Visok stepen znanja, veština i iskustva ovih državnih službenika, kao i složenost poslova koje obavljaju, čine ih sve privlačnijim na tržištu rada.

"Da bi se sprečio odliv ključnih službenika i problemi koje njihov odlazak stvara u procesu integracije Srbije u EU, potrebno je razvijanje jasne politike zadržavanja kadrova. Takva politika bi unapredila sisteme napredovanja, nagrađivanja, stručnog usavršavanja, ali i finansijske i druge aspekte rada koji trenutno negativno utiču na motivaciju i zadovoljstvo zaposlenih", smatra programska direktorka CEP-a.

Prema njenim rečima, sveukupno je potreban moderan pristup upravljanju ljudskim resursima koji prepoznaje najkvalitetnije državne službenike i može da se takmiči sa ponudom na tržištu rada izvan državne uprave, navodi se u saopštenju CEP-a.

Ona je takođe ukazala da je kadrove koji se bave ovim poslovima vrlo teško formirati, jer oni iziskuju ne samo obrazovanje, odlično poznavanje engleskog jezika već i jako dug period obuke koje puno koštaju, a puštajući ih da odu, država gubi.

Prema njenim rečima, velika većina zaposlenih na EU/IPA poslovima je ukazala da je finansijski aspekt jedan od glavnih razloga zbog kojih kvalitetni kadrovi odlaze te da "egzistencija diktira nivo entuzijazma".

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Đomla

Normalno, ljudima sa takvim kvalifikacijama bez 3000€ ne treba izlaziti na oči. Zato imate Singi Dingi Mega Bleja kadar da vam radi za 500-600€.

Pedja J7

@Đomla Odmah cu ti reci kao neko ko ima diplomu i sa drzavnog i sa privatnog faksa, da je VELIKA zabluda, da administrativni kadrovi izlaze kvalifikovaniji sa drzavnog-nego sa privatnog, ako neko stvarno uci i nema vezu nikakvu... Realno, u administraciji posao ucis na poslu, sve sto si na faksu naucio je super, bas lepo, ali u praksi nema primenu. Kao dipl. ekonomista ti kazem, da sam radio u 5 firmi, svaka ima drugaciji program, drugaciji softver, drugaciju prirodu posla, delatnost, i npr Dekan sa drzavnog ekonomskog fakulteta, ne bi znao da radi dok ne prodje obuku... Srdacan pozdrav...

Drzavni sluzbenik

@Đomla Ma, kakvih 500-600e, kad sam poceo da radim kao mladji savetnik, imao sam 32 000, pa ti izracunaj u evrima koliko je to, a sada posle 4 godine, kao savetnik, imam 43 000. Inace, imam zavrsen pravni fakultet, sertifikat Filoloskog fakulteta u Beogradu iz engleskog, C1 nivo i jos more zavrsenih obuka o svemu i svacemu, pocev od rada u excelu, wordu, powerpointu, do obuka o javnom nastupu, itd. Naravno da cu da odem odavde, prvom prilikom!

special image