To je potvrdio za "Novosti" direktor Kancelarije Vlade Srbije za javne investicije Marko Blagojević.
Tenderska dokumentacija je gotova i za "Tiršovu" i za Kliniku za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj i očekuje se da će i u te dve ustanove radovi početi do kraja godine.
Obnova ostale četiri zdravstvene ustanove, koje su se našle na spisku prioriteta - KBC "Zemun", Klinike za neurohirurgiju KCS, Urgentnog centra KCS i "Dedinja" - za koju se čekaju planovi i tehnička dokumentacija, počeće najverovatnije sledeće godine, navodi list.
Kraj 2018. godine je rok za završetak svih planiranih radova u sedam zdravstvenih ustanova, čija obnova se smatra najvećim ulaganjem u zdravstvo u poslednjih pola veka.
Osim sređivanja u okviru ovog projekta, planira se i nabavka nove opreme.
Blagojević kaže da su raspisani tenderi za nabavku magnetnih rezonanci za "Tiršovu", radiologiju KCS i KBC "Zemun", a do kraja meseca biće raspisane i javne nabavke za drugu opremu za "Dr Dragiša Mišović", "Zemun" i "Dedinje", u ukupnoj vrednosti od 20 miliona evra, pišu "Novosti".
U obnovu "Dr Dragiša Mišović" investiraće se 12 miliona evra, a sređivaće se instalacije, kanalizacija, vodovod, zatim Bolnica za dečje bolesti i TBC, Klinika za internu medicinu, Bolnica za ginekologiju i akušerstvo, klinike za urologiju, psihijatriju, ORL, ambulantno poliklinička služba, itd.
Tender je završen i sada, prema rečima Blagojevića, treba da se donese odluka o dodeli ugovora.
"Za 'Tiršovu' i Višegradsku, tenderi će biti raspisani do kraja meseca. Na 'Tiršovoj' će se prvo raditi eksterijer, fasada i terase, a zatim i ambulantno-dijagnostički deo na nivou minus jedan i visokom prizemlju, hiruško-pedijatriski deo, hematološka bolica", rekao je Blagojević za "Novosti".
Ukupna vrednost investicije u "Tiršovoj" je 7,8 miliona evra. To ne obuhvata planiranu izgradnju nove zgrade za koju se radi studija izvodljivosti.
"To je veliki projekat, gradiće se 30.000 metara kvadratnih i samo je za građevinske radove potrebno tri godine, tako da 'Tiršova dva' može biti useljena tek 2021. godine", rekao je Blagojević.
On takođe navodi da se odustalo od ideje da se "Tiršova dva" gradi na prostoru gde je sada parking iza postojeće zgrade.
Nova lokacija koja se razmatra je na potezu između Veterinarskog fakulteta i Višegradske ulice, gde bi bio dobar prilaz klinici s autoputa.
U Kliniku za ginekologiju i akušerstvo KCS na prostoru od 16.000 kvadratnih metara biće uloženo 11,7 miliona evra.
Planirana je sanacija krova, liftova, instalacija, operacione sale, porodilišta, bolecničkih soba.
Za Urgentni centar obezebđeno je 15 miliona evra, a za Kliniku za neurohirurgiju KCS 6,6 miliona evra.
Procenjena vrednost radova najniža je u KBC "Zemun" i iznosi oko dva miliona evra, a obnoviće se neurologija, pedijatrija i poliklinika.
Najviše novca izdvojeno je za institut "Dedinje", 24,7 miliona evra, jer je u okviru tog projekta predviđena i izgradnja nove zgrade, na koju ova ustanova sa najvećim brojem kardiovaskularnih pacijenata čeka već duže od decenije, navode "Novosti".
Rekonstrukcija postojećih 8.600 kvadratnih metara u "Dedinju" trebalo bi da se završi do kraja sledeće, a nova zgrada do 2019. godine.
Crvena zvezda oštećena? Isplivao snimak sporne situacije: Ovako je PAO poveo, a sudije previdele jedan detalj!
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise
Crvena zvezda i Partizan izvan plej-of zone: Ovako izgleda tabela Evrolige posle sedam kola
"Nadstrešnica nije bila rekonstruisana": Gradonačelnik Novog Sada otkrio tok istrage nesreće na Železničkoj stanici
Panter se raduje porazu Crvene zvezde: Javio se na društvenim mrežama zbog Lesora, reagovao i Anđušić