"Gošu" je privatizovala 2007. godine slovačka firma ŽOS Trnava, a sadašnji vlasnik je Lisnart holdings limitid sa Kipra, koji je kupio Gošu u aprilu.

"Konačno smo saznali da odnosno potvrđeno je ono što smo mi sve vreme sumnjali da je i dalje vlasnik Goše Žos Trnava, pošto ima 40 odsto vlasništva u firmi Lisnart", rekao je Vujičić Tanjugu.

On kaže da i radnici očekuju da ih danas primi direktor Goše Milutin Šćepanović i da će onda štrajkači doneti odluku o daljim aktivnostima.

Štrajkački odbor traži za nastavak rada da se radnicima na ime zaostalih zarada odmah isplati između 60 i 100 hiljada dinara, a ostalo na 16 mesečni rata, naveo je.

Kako kaže, direktor Šćepanović nudi da se radnicima isplati odmah po pet do 10 hiljada dinara.

"Država hoće da nam pomogne kada je reč o reporogramu duga, ali traže da prvo počeno da radimo", istakao je Vujičić.

Radnici Goše optimističniji, ali ostaju u štrajku

Radnici traže isplatu zaostalih plata koje po radniku iznose oko 600.000 dinara, kao i povezivanje radnog staža i overu zdravstvenih knjižica.

U Goši ima 260 štrajkača, od ukupno oko 350 radnika.

Glavni zahtev Štrajkačkog odbora je da se radnicima daju neisplaćene zarade od maja 2015.

Na sastancima prethodne nedelje u Ministarstvu privrede je razgovarano o reprogramu duga državi od 512 miliona dinara, za doprinose.

Vujičić je rekao da radnici još neće blokirati pružni prelaz u Smederevskoj Palanci, što su ranije radili, sve dok ne vide šta će im sve biti ponuđeno.

Pregovori između štrajkača i poslovodstva Goše zapali su u petak u pat poziciju, jer svaka strana ostaje pri svom stavu, a to podrazumeva da radnici i dalje štrajkuju i neće da rade pre nego što im se isplati preostali dug, a poslovodstvo na drugoj strani za to nema novca.

Premijerka Srbije Ana Brnabić je u petak rekla da Vlada Srbije pokušava sve kako bi razrešila sukobe u kompaniji Goša na institucionalni način, te poručuje da se mora naći način da fabrika počne da radi.

Nastavlja se štrajk u "Goši", blokiraće fabriku

Brnabić je prilikom obilaska radova na rekonstrukciji Muzeja savremene umetnosti rekla novinarima da je Goša pre svega privatna firma i da je njen slučaj potpuno drugačiji od onog što se dešava u Fijatu u Kragujevcu.

"Naš cilj je da pomognemo radnicima kojima zarade duguje privatni vlasnik i mi to ne možemo da pokrijemo iz budžeta Republike Srbije. Dugovanja državi stavili smo na drugo mesto u odnosu na dugovanja zaposlenima", rekla je Brnabić i dodala da se trude da reše problem sa vlasnikom u vezi s poslovima koji bi doneli zaradu fabrici i zaposlenima.

Ona je podsetila da je privatizacijom i kupovinom kompanije vlasnik rešio sve obaveze prema državi, ali da nema novca da plati zarade, porez ni doprinose.

Zbog toga, dodala je, mora da se nađe način da fabrika počne da radi.

"Sve što država može da uradi je da pomogne fabrici da počne da radi i da isplaćuje zarade zaposlenima i da počne da vraća dugovanja državi", rekla je Brnabić.