Požar u podnožju planine Maljen
MONDO, ilustracija 

Vatra je izbila na prilično nepristupačnom terenu, u podnožju planina Maljen i Suvobor i pretila da se proširi na obližnji kompleks četinarskih šuma, što bi moglo da ima nesagledive posledice, imajući u vidu visoke temperature vazduha i opasnost od vetra, piše "Politika."

Odmah su angažovane vatrogasno spasilačke jedinice iz Valjeva, Mionice i Ljiga, ukupno 25 vatrogasaca spasilaca sa šest vozila.

Pridružili su im se radnici Šumske uprave Valjevo i Šumskog gazdinstva „Boranja” Loznica koje upravlja šumama u ovom kraju, sa još 35 ljudi i šest vozila, kao i ljudstvo lokalnog javnog komunalnog preduzeća iz Mionice.

Odbranjeni Koštunići, obuzdali požar! (VIDEO)

Tamo gde je pristup dozvoljavao, gde postoji šumski put, upotrebljena su specijalna vatrogasna vozila namenjena za gašenje šumskih požara, dok je na ostalim nedovoljno pristupačnim delovima terena raspoređeno ljudstvo sa naprtnjačama sa vodom. Teška borba sa vatrenom stihijom trajala je do utorka ujutru kada je požar konačno „presečen” i zaustavljeno širenje vatre ka najvećem šumskom kompleksu Maljen 1, sastavljenom od četinara.

Eventualni prenos vatre na ovaj kompleks, kažu upućeni, pri ovim meteorološkim uslovima, na velikim vrućinama i uz prisustvo vetra, mogao bi direktno da ugrozi i turistički centar Divčibare.

Apel: Veća opasnost od požara, ne palite korov!

Konačno, kada je izgledalo da je požar lokalizovan, odnosno likvidiran, stigla je informacija da je u utorak pre podne dunuo nešto jači vetar, što je plamen ponovo razbuktalo, pa je situacija postala znatno složenija, piše list.

Prema raspoloživim informacijama, angažovana je i helikopterska jedinica MUP-a Srbije koja je u prvi mah realizovala samo osmatranje terena, spremna da se angažuje i za gašenje vatre iz vazduha ukoliko to bude potrebno.

Istovremeno, pripremljene su i obližnje hidroakumulacije za eventualno tankovanje vodom koja bi bila iskorišćena za gašenje vatre iz vazduha.