VOICE navodi da upotrebom opasnih bojnih otrova problem trovanja životinja na javnim površinama postaje "pitanje nacionalne bezbednosti", a osim vlasničkih, stradaju domaće, divlje i zaštićene vrste.
Jedan od poslednjih talasa trovanja desio se početkom jula u Sokobanji, gde je u roku od nekoliko dana zabeleženo uginuće više desetina životinja, pasa i mačaka, najviše vlasničkih, a sagovornici VOICE dodaju da samo tako veliki slučajevi dospeju do medija, dok drugi ostaju potpuno skriveni.
U većim gradovima poput Beograda ili Novog Sada, trovanje pasa i mačaka traje neprekidno, pa su građani morali da pokrenu grupe na društvenim mrežama kako bi se upozoravali na sumnjive materije na javnim površinama.
Pored karbofurana, trovači koriste i kreozan, a te zabranjene supstance se lako nabavljaju na crnom tržištu, piše VOICE.
Predstavnica udruženja za zaštitu životinja "Spans" Jovana Brkić rekla je da trenutno nema efektivne kontrole nadležnih i kažnjavanja za kupovinu i prodaju tako opasnih supstanci.
"Samim tim, trovanje je postalo vrlo uobičajen način da se mrzitelji životinja obračunavaju s njima", navela je Brkićeva, a dodaje se i da je trovanje životinja u Srbiji prisutno stalno i da ne zavisi od doba godine, ruralne ili urbane sredine.
VOICE dodaje da je prema zakonima u Srbiji trovanje životinja ozbiljno krivično delo, ali da do sada po tim odredbama krivičnog zakona nije doneta niti jedna presuda.
Predsednica Upravnog odbora udruženja "Link plus" Nataša Vukmirović rekla je da je to udruženje podnelo brojne krivične prijave protiv osoba za koje se sumnjalo da truju životinje, ali da su one "odbačene zbog nedostatka dokaza".
"Trudimo se da sami skupimo dokaze kad podnosimo krivičnu prijavu i tako pomažemo državnim organima, ali se suočavamo s podsmehom ili besom, umesto da naša pomoć bude prihvaćena", navela je Vukmirovićeva.
Trovanje životinja obuhvaćeno je Poglavljem 27. Životna sredina i klimatske promene u pregovorima sa EU, a sagovornici VOICE su ocenili da pitanje zabranjenog karbofurana može predstavljati problem, jer je on zabranjen i u EU.
Prema podacima Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode (PŽP), samo u periodu od 2009. do 2014. godine evidentirano je 106 uginulih zaštićenih vrsta ptica, od čega je za 93 analizama dokazano trovanje karbofuranom.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!