Tom odlukom odbijena je kao neosnovana žalba Tužilaštva za organizovani kriminal i potvrđeno prvostepeno rešenje Specijalnog suda, koji im je još 6. jula ukinuo pritvor u kojem su bili više od tri i po godine i zamenio ga za meru zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor - kućni pritvor.
Prvo rešenje o ukidanju pritvora i zameni za kućni, bilo je ukinuto početkom ovog meseca iz procensih razloga, a nakon toga je po stavu Apelacionog suda, prvostepeni sud otklonio bitne povrede krivičnog potupka i doneo novo rešenje koje je sada potvrđeno.
Portparol Apelacionog suda Mirjana Piljić rekla je za Tanjug da je taj sud zaključio da je prvostepeni sud pravilno imao u vidu "da je od izvršenja krivičnog dela - teško ubistvo, za koje u okrivljeni opravdano sumnjiče, proteklo više od 18 godina".
Takođe je Specijalni sud pravilno imao u vidu da su Radonjić i Romić u pritvoru proveli dug vremenski period - više od tri i po godine, zatim fazu krivičnog postupka, odnosno činjenicu da su u dosadašnjem toku suđenja izvedeni svi predloženi dokazi optužbe i saslušani svi predloženi svedoci.
Zbog toga Apelacioni sud smatra da je prvostepeni sud pravilno zaključio da trajanje pritvora prema Radonjiću i Romiću više nije neophodno, te da će se ista svrha - nesnetano vođenje krivičnog postupka obezbediti i blažom merom - kućnim pritvorom, navela je Piljić.
Apelacioni sud je takođe imao u vidu da su se okrviljeni u prethodnom periodu po izrečenoj meri zabrane napuštanja stana (kućni pritvor) - od 6. jula, ponašali u skladu sa tom merom što, prema stavu suda, potkrepljuje uverenje da će se i u daljem toku postupka pridržavati te mere i ograničenjea, a krivični postupak nesmetano teći.
"Ovakav stav prvostepenog suda u skladu je i sa pozitivno-pravnim i ustavno-pravnim poretkom u sudovima u Republici Srbiji, kao i sa prakasom Evropskog suda za ljudska prava", naglasio je u svojoj odluci Apelacioni sud.
Specijalni sud je 6. jula posle tri i po godine, ukinuo pritvor nekadašnjim pripadnicima Državne bezbednosti Radonjiću i Romiću u kom su bili od hapšenja 13. januara 2014. godine i zamenio ga blažom merom - kućim pritvorom uz elektronski nadzor, odnosno nanogicu.
Pored njih u ovom slučaju za ubistvo Ćuruvije optuženi su i nekadašnji šef DB-a Radomir Marković i pripadnik tog centra Ratko Romić i Milan Kurak, koji se tereti da je neposredni izvršilac ubistva.
Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Radonjić i Marković se terete za podstrekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Prema optužnici, Churuviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.
Kako se navodi u optužnici, Churuvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti