Banjac je posvedočio da je Ćuruvijina prijateljica Branka Prpa prepoznala jednog od pripadnika zemunskog klana Luku Pejovića kao neposrednog izvršioca ubistva, ali sa "75 odsto sigurnosti".

On je naveo da tužilac nije podnosio prijavu jer nije imao dovoljno dokaza protiv Pejovića koji već bio ubijen.

Međutim, kako tvrdi, tadašnji ministar policije je Mihajlović tražio da se stavi tačka na ceo slučaj.

Banjac je napomenuo da su tokom istrage saznali da je u ubistvu učestvovao beli "golf" koji je pripadao DB-u, a da ga je dužio sada optuženi Ratko Romić.

Tokom akcihe "Sablja" uhapšen je Romić kao i optuženi Milan Radonjić, Miki Kurak koji je sada optužen kao neposredni izvršilac ubistva Ćuruvije.

Ubistvo Ćuruvije: Pratnji iz DB rekli "Beži"

Kuraku se zbog bekstva sudi u odsustvu.

Banjac je rekao, da po njegovom sećanju, njih trojica nisu hteli da se podvrgnu poligrafskom ispitivanju. Suđenje je planirano da se održi i u sredu i četvrtak.

Danas je svedočio i bivši ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović.

On je izjavio da mu je Branka Prpa, koja je bila sa novinarom Slavkom Ćuruvijom u trenutku njegovog ubistva, rekla da je sigurna da može da prepozna ubicu.

Mihajlović je svedočeći u nastavku suđenja optuženima za ubistvo Ćuruvije u Specijalnom sudu rekao da je razgovor sa Prpom bilo njegovo jedino saznanje o tom zločinu, a da je do ostalih podataka dolazio posredno, preko saradnika angažovanih na rešavanju ubistva.

On je rekao da je krajem 2003. godine razgovarao sa Prpom, pošto mu je pretohodno prijatelj - istoričar Miroslav Perišić preneo da ona želi da dođe i da iznese nove podatke u vezi slučaja.

"Prihvatio sam to, pozvao i ona mi je rekla da posle ubistva u policijskoj istrazi nije dala pravi iskaz, jer se plašila za svoju bezbednost i nije imala poverenja u policiju", rekao je Mihajlović.

On je svedočio da mu je Prpa rekla da nije tačno da je ubica imao fantomku i da pre nego što je udarena "valjda" pištoljem u glavu, dobro videla njegovo lice.

"Prpa je rekla i da joj se taj lik urezao u pamćenje i da može sa apsolutnom sigurnošću da ga prepozna", rekao je Mihajlović i dodao da je to za njega bilo "šokantno saznanje".

On je naveo i da je potom pitao Prpu da li je spremna da to kaže na zakonit način pred nadležnim organima MUP-a i da je ona to prihvatila, a potom uradila.

"Ne bih hteo da prepričavam njen iskaz, o tome postoji službena beleška, a i njen iskaz je poznat sudu", rekao je Mihajlović i dodao da je to jedina stvar u vezi ubistva Ćuruvije u kojoj je direktno učestvovao.

Mihajlović je podsetio da je početkom 2001. godine kada je preuzeo dužnost ministra nasledio i ubistva sa političkom pozadinom - ubistvo Ivana Stambolića, zločin na Ibarskoj magistrali i da je njihovo rešavanje bilo prioritet.

On je naveo da je o radu na tim slučajevima povremeno dobijao informacije od svog pomoćnika, generala Sretena Lukića.

"Ne bih mogao da iznosim šta sam zapamtio, dosta vremena je prošlo, svi podaci koje sam imao su dostupni i na raspolaganju su i sudu", rekao je Mihajlović i dodao da se tu radi o posrednim saznanjima, a da su izvori poznati sudu.

--------------------------------------

Za ubistvo Ćuruvije optuženi su nekadašnji šef DB-a Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, pripadnik tog centra Ratko Romić i Milan Kurak, koji se tereti da je neposredni izvršilac ubistva.

Radonjić i Romić se nalaze u pritvoru od hapšenja u januaru 2014. godine.

Slučaj Ćuruvija: Uhapšeni Radonjić i Romić

Bagzi: Legija naredio da se ubiju Romić i Kurak

Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Radonjić i Marković se terete za podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo.

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu u glavu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".

Ubijen je u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa."