Menadžer za trgovinu i konkurentnost Svetske banke Paulo Korea kaže da su ukupna ulaganja u nauku u Srbiji niska i čak 80 odsto sredstava dolazi iz javnog sektora.
Korea naglašava da Srbija zbog toga plaća visoku cenu, u formi neiskorišćenih potencijala, zbog odliva mozgova i slabe veze nauke i privrede koji su jednim delom i posledica postojećeg modela finansiranja.
"Srbija u ovom trenutku proizvodi naučnike i inženjere visokog kvaliteta što predstavlja jedan neverovatan potencijal za zemlju", kazao je Korea za "Politiku".
Korea, međutim, konstatuje da su veze između nauke i privrede slabe i da se mali broj naučnih istraživanja primenjuje u privatnom sektoru.
Kada je reč o kvalitetu obrazovanja u oblasti matematike i prirodnih nauka, prema podacima Svetskog ekonomskog foruma, u Izveštaju o konkurentnosti za 2016, Srbija je rame uz rame sa Hrvatskom, a stoji bolje od Češke ili Mađarske, napominje Korea.
U odnosu na iste te zemlje, prema sposobnosti da talente zadrži u zemlji, Srbija je, međutim, najniže ocenjena, dodao je on.
Korea je naveo da istraživači i inženjeri koji ostaju u zemlji neretko postižu izvanredne rezultate.
"Mali uvid u moguću blistavu budućnost ovog vidimo u kompanijama poput 'Nordeusa' ili 'Seven bridžisa' koji su globalni lideri u svojim oblastima", ističe Korea.
Kora smatra da postojeći model finansiranja naučnoistraživačkog rada u Srbiji ne podržava izvrsnost nauke i njenu relevantnost za privredu.
Prema njegovim rečima, uspostavljanje adekvatnih podsticaja u sistemu može da podrži bolju saradnju sa kompanijama i da motiviše privatni sektor da takođe ulaže u nauku.
Korea naglašava da su neki pomaci u ovom pravcu ostvareni u proteklih pet godina.
Uslovi za naučnoistraživački rad su unapređeni kroz investicije podržane od strane Evropske investicione banke i Banke za razvoj Saveta Evrope, kazao je on.
Investicioni fond Srbije pruža značajna finansijska sredstva za startap kompanije i zajedničke projekte naučnoistraživačkih organizacija i privrede, ali bez suštinskih reformi trenutnog modela finansiranja nauke, ovakvi pojedinačni napori imaće ograničen efekat, smatra Korea.
"Zaključak koji se može izvući je da Srbija mora da ulaže više i bolje u nauku i inovacije. Naučna zajednica Srbije je veliki neiskorišćen potencijal ove zemlje. Ulaganje u nauku se mora videti kao investicija za budućnost a ne samo kao javni rashod", poručio je Korea.
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu