Miroslav Mišković traži da mu se vrati 11 do 12 miliona evra jemstva
Mondo/ Stefan Stojanović 

Specijalni sud odbio je zahtev vlasnika Delta holdinga da mu se vrati 11-12 miliona evra položenog novca na ime jemstva da neće pobeći tokom sudskog postuka ili da se odredi upis hipoteke na njegovim nekretninama u visini jemstva.

Međutim, odlučujući po žalbi Miškovićevog branioca, Apelacioni sud u Beogradu je ukinuo tu odluku i naložio ponovno odlučivanje o zahtevu Miškovića, rekla je Tanjugu Mirjana Piljić, portparol tog suda.

"Po nalaženju Apelacionog suda prvostepeni sud nije dao dovoljno jasne, argumentovane i neprotivrečne razloge u pogledu opravdanosti daljeg egzistiranja mere jemstva u iznosu od 12 miliona evra kao adekvatne mere za obezbeđenje pristuva okrviljenog u ovom krivčnom postupku", precizirala je Piljić.

Oslobođen Mišković!

Specijalni sud u Beogradu je 30. oktobra doneo rešenje kojim je odbijen kao neosnovan predlog Miškovićevog branioca od 4. oktobra da sud donese novo rešenje kojim će se do sada položeno jemstvo od 12 miliona evra zameniti za manji iznos, tako što će odrediti jemstvo od milion evra u gotovini ili u stavljanju hipoteke za iznos jemstva na nepokretnostima koje su u Miškovićevom vlasništvu.

Inače, u Specijalnom sudu u Beogradu sutra bi iz drugog pokušaja trebalo da počne ponovoljeno suđenje vlasniku "Delta holdinga", njegovom sinu Marku Miškoviću i ostalim optuženim za utaju poreza, kao i optuženima u slučaju oštećenja Fabrike maziva iz Kruševca.

Miroslavu Miškoviću se ponavlja suđenje zbog optužbi za pomaganje sinu da utaji porez od oko 320,3 miliona dinara, a zbog toga su optuženi i Živojin Petrović i Jadranki Bardić.

U ovom procesu ponovo se sudi i vlasniku Nibens grupe Milu Đuraškoviću takođe zbog utaje poreza, kao i zbog sumnje da je sa saradnicima oštetio kruševački FAM (fabrika maziva).

Suđenje im se ponavlja po nalogu Apelacionog suda u Beogradu, koji je u septembru ukinio prvostepenu presudu kojom su Miškovići i Đurašković bili osuđeni za poresku utaju i naložio da im se suđenje ponovi za to delo, a Đuraškoviću i njegovim saradnicima i za zloupotrebe sa kruševačkom Fabrikom maziva (FAM).

Miškovići i Đurašković, kao i još četiri okrivljena, su zbog nedostatka dokaza odlukom Apelacionog suda pravosnažno oslobođeni optužbi za zloupotrebe sa putarskim preduzećima, zbog čega su bili prvobitno uhapšeni u decembru 2012.