U porodičnom nasilju u Srbiji od početka godine ubijeno je 26 žena, a neophodno je ukazati na one koje su u riziku od teškog povređivanja i ubistva, kaže koordinatorka Autonomnog ženskog centra Tanja Ignjatović.
Prema njenim rečima, mesečno se iz stana udalji 600 do 800 nasilnika.
Ignjatović kaže da se na sastancima za koordinaciju, kojim rukovode tužioci, razmatra oko 3.000 slučajeva nasilja, koji se ne odnose samo na nove prijave, već i "tekuće" slučajeve.
"Mesečno bude izrečeno između 600 i 800 mera udaljenja nasilnika iz stana, i od 1.000 do 1.500 mera zabrane komunikacije. To je pozitivna statistika", rekla je Ignjatović za RTS.
Ona je dodala da je mali broj krivičnih prijava, još manji broj presuda, krivični postupci su dugi, a kaznena politika blaga i nema dugoročnih preventivnih rešenja.
"Nedostaju sistemska rešenja, naša su obično ad hok - kada se nešto desi, istrče ministri i preduzmu nešto... To nešto ne može da reši ovako ozbiljan društveni problem", pojasnila je ona.
Institucije su, dodaje, pod pritiskom te je neophodan mnogo veći broj ljudi da radi i da budu specijalizovani za ovu temu.
Nedostaje, kako kaže, podrška žrtvama koja mora da podrazumeva besplatnu pravnu pomoć dostupnu svim ženama, psihosocijalnu podršku, ali i konkretnu podršku u stanovanju, zapošljavanju, finansijsku podršku.
ZA MANJE OD POLA GODINE, VIŠE OD 6.000 HITNIH MERA
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je da su od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja nad ženama, sudovi izrekli više od 6.000 hitnih mera, što znači da je određeno da se u roku od 30 dana nasilniku zabrani da prilazi žrtvi i udalji iz stana.
Prema njenim rečima, bitno je da se počinilac kazni.
"Ono što smo ranije ukazivali jeste da je bila blaga kaznena politika. Često se i ispod minimuma izricala kazna, što pokazuje da i sudovi moraju da imaju odgovarajuću ulogu i strožu kaznenu politiku i da efikasno rešavaju postupke nasilja u porodici, jer na taj način može da se spreči, a mora da bude i kraće trajanje samog postupka", rekla je Kubrović.
Ona je dodala da se povećao broj prijava nasilja, ali to ne znači, ocenila je, da je i broj slučajeva nasilja veći, već da su se žrtve ohrabrile da prijave nasilje.
"Više nema zatvaranja očiju pred nasiljem i postoji adekvatna reakcija, a samim tim kada žrtva vidi da može da joj se pomogne, da postoje ne samo sankcije prema nasilniku nego i posvećenost nadležnih organa, to pokazuje da država preduzima ozbiljne korake da bi se na neki način umanjilo nasilje", rekla je Kuburović.
Ona ocenjuje da je Sbija imala dosta uspeha u sprečavanju posledica nasilja, jer postoji adekvatna reakcija nadležnih organa i naglašava da je potrebno da reagujemo svi kao društvo.
"Svaka žtrtva ukazuje da ne možemo biti zadovoljni, ali svi kao društvo moramo da budemo odgovorniji. Ne samo državni organi, već svako od nas kao pojedinac treba da adekvatno reaguje", rekla je Kuburović.
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
Ogromna greška sudija na štetu Crvene zvezde: Najbitniji poeni na meču nije trebalo da važe!
Mondo ukrštenica za 15. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Željko zagrmeo zbog rasporeda Partizana: "Veoma interesantno, drugi put nam se dešava"