Nevladina organizacija "Praksis" saopštila je danas da je Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, postupajući po njihovoj pritužbi, donela mišljenje kojim se utvrđuje da su zaposleni u privrednom društvu "Srbija voz" a.d. diskriminisali maloletnike bez pratnje, tokom marta i aprila 2017. godine.

Naime, maloletnicima bez pratnje iz Avganistana je na Glavnoj železničkoj stanici u Beogradu u najmanje dva navrata bio otežan ili onemogućen ulazak u vozove za Šid, uprkos činjenici da su imali uredno kupljene i važeće vozne karte.

Diskriminatorno postupanje se vršilo postavljanjem posebnih uslova za ulazak u voz, poput insistiranja da izbeglice i migranti mogu da koriste isključivo jedan polazak voza za Šid u toku dana i da maloletnici ne smeju da se voze bez pratnje punoletnih lica.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti utvrdila je da ovakvo postupanje nije bilo opravdano i da je bilo u direktnoj vezi sa ličnim svojstvom ovih lica, čime je izvršen akt neposredne diskriminacije u oblasti pružanja javnih usluga, što predstavlja kršenje odredbe člana 6, a u vezi sa članom 17. Zakona o zabrani diskriminacije.

Zbog toga je privrednom društvu "Srbija voz" a.d. Beograd preporučeno da upozna zaposlene koji rade na poslovima prevoza putnika sa Uputstvom o postupcima pri prevozu migranata, kao i da vodi računa da u okviru svojih redovnih poslova i aktivnosti, ne krši zakonske propise o zabrani diskriminacije.

Skupština: Zašto školujemo male emigrante?

U "Praksisu" navode da je analiza Poverenice bila usmerena samo na maloletnike bez pratnje, iako su u pritužbi dostavljeni istovetni dokazi koji govore u prilog tome da su i punoletni migranti, izbeglice i tražioci azila bili izloženi ovakvom diskriminatornom postupanju. Međutim, ocenjeno je da ovi dokazi to nisu učinili verovatnim.

"Srbija voz" a.d. je obavestilo Poverenicu za zaštitu ravnopravnosti da je postupilo po njenoj preporuci, dodaje se u saopštenju.