Razlog za to je odluka Komisije za akreditaciju (KAPK) da traži dokumentaciju koja nikada u procesu akreditacije nije tražena, niti je moguće da je obezbede, jer to pre"bolonjske reforme" nije traženo zakonom, pišu "Večernje novosti".
Beogradski dnevnik piše da to baca senku i na diplome studenata koje su ocenjivali, kao i na kvalitet studijskih programa na kojima predaju.
U KAPK tvrde da se sve radi u skladu sa zakonom, a u rešavanje problema uključilo se i resorno ministarstvo.
Među oštećenima su predavači "Singidunuma", "Megatrenda", "Union Nikola Tesla", visokih strukovnih škola, a problem je nastao kada je u postupku akreditacije tih ustanova Komisija za akreditaciju odlučila da doktorima nauka zaposlenim na fakultetima i visokim školama traži plan i program doktorskih studija.
Kako oštećeni profesori navode, takva dokumentacija nikada u procesu akreditacije nije tražena, niti je moguće da je obezbede, jer se od njih zahteva nešto što pre "Bolonje", kada su završili studije, nije ni bilo predviđeno zakonom, jer tada nisu ni postojale doktorske studije, već se sa magistrature direktno išlo na doktorat. Pisao se samo rad, a nisu se polagali ispiti.
"Drugi osnov po kom smo oštećeni je to što nam, za potvrdu doktorata, traže dozvolu fakulteta na kome smo doktorirali za izvođenje magistarskih studija. Po tadašnjem zakonu takva dozvola nije bila neophodna i niko je do sada nije tražio. Neverovatno je da se posle 12 godina neko setio da nam "fali jedan papir". Već su naše ustanove akreditovane sa istom dokumentacijom, naše diplome potvrđene kao validne, a sada retroaktivno neko kaže da ono što je vredelo do sada više ne važi. Posledice ovakvog postupanja mogu biti nesagledive", navode oštećeni.
Sa druge strane, u Komisiji za akreditaciju i proveru kvaliteta kažu da je sve urađeno po zakonu, te da su utvrdili da postoje privatni fakulteti koji već 20 godina nezakonito izdaju doktorske diplome.
Oni tvrde da nije reč o svim privatnim univerzitetima već o samo nekoliko fakulteta i daleko manjem broju nastavnika.
"Te diplome su nevažeće, jer su ih izdavale ustanove koje nikad nisu dobile rešenje o utvrđivanju ispunjenosti uslova za obavljanje delatnosti magistarskih ili doktorskih studija. To je u starim zakonima u univerzitetu bilo ono što je akreditacija u novom", kaže profesor dr Miroljub Milivojčević, član KAPK.
Rešenje za ove ljude je, objašnjava on, da kao magistri nauka upišu treću godinu doktorskih studija na ustanovama koje su za to akreditovane i doktoriraju u skladu sa postojećim zakonom.
Posao prosvetne inspekcije Ministarstva prosvete je da proverava da li visokoškolske ustanove ispunjavaju sve uslove na osnovu kojih su akreditovane, za 12 godina ni u jednoj od tih ustanova nije utvrđen problem sa diplomama koje se sada osporavaju, a izostanak reakcije te inspekcije može se shvatiti kao znak odobravanja, navode oštećeni.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!