Analizu je zatražilo Ministarstvo prosvete, za Tanjug je potvrdio državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vladimir Džamić.
Ministarstvu su se obratili oštećeni profesori, docenti i asistenti koji su osporenjem izgubili pravo da budu predavači, iako su u ranijim procesima akreditacije regularno prolazili procedure za izbor predavača na fakultetima i visokim školama strukovnih i akademskih studija.
''Izgubili su to pravo da zbog promene određenih standarda KAPK-a. Imajući u vidu pravne posledice svega toga i eventualnu tužbu države u obavezi smo da reagujemo i razgovaramo sa članovima KAPK-a i Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. Nije važno da li se radi o 500 ili 30 slučajeva, ako su protivpravno ostali bez posla, to je onda problem i zato želimo da ga rešimo'', rekao je Džambić.
On napominje da je reč o pravnoj, a ne personalnoj i političkoj temi i da je Ministarstvo konsultovalo domaće pravne eksperte, kao i stručnjake iz delegacije EU od kojih u narednih 30 dana očekuje da dobije pravnu ekspertizu kako bi se sve razjasnilo rešilo u skladu sa pravnim propisima.
''Oni koji se smatraju oštećenima odlukom KAPK-a pozivaju se na to da su ođednom promenjeni standardi koji potiru ranije odluke same Komisije i upravo zato imamo pravnu dilemu koju treba razrešiti.
On dodaje da će jedan od prioritetnih zadataka Ministarstva nakon formiranja novog Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje i novog KAPK-a biti unapređenje sistema vrednovanja kvaliteta visokoškolskih ustanova i uspostavljanje registra nastavnika.
''Tako bismo u svakom trenutku znali ko je gde zaposlen i sa kojim fondom časova. Takođe, sistem akreditacije treba da bude što transparentniji i kvalitetniji kako se ovakve stvari ne bi ubuduće dešavale'', smatra DŽambić.
Generalni sekretar KAPK-a Šćepan Miljanić naveo je da je osporeno oko stotinak doktorskih diploma od čega skoro polovinu poseduju oni koji su bili zaposleni kao profesori, docenti ili asistenti.
Kako je objasnio za Tanjug, KAPK ne poništava diplome, jer je to u nadležnosti Ministarstva, ali ih osporava ukoliko ih je izdala visokoškolska ustanova koja nije bila akreditovana.
Prema njegovim rečima sporno je što su određeni univerziteti izdavali diplome bez dozvole Ministartstva, kao i to što su doktore nauka sa spornim disertacijama angažovali drugi fakulteti i s njima pravili studijske programe za koje su podnosili zahtev za akreditaciju.
''To ne znači da ti studijski programi neće biti akreditovani, ali zato nalažemo ustanovama da se predavačima s takvim diplomama prekine radni odnos. Ako neko drugi želi da ih zaposli, mi s tim nemamo ništa'', rekao je Miljanić za Tanjug'', rekao je Miljanić.
On insistira na tome da su osporene diplome nezakonite i da KAPK postupa po propisanim standardima.
Šok za privatne fakultete, doktorati pod lupom
''Zabluda je da retroaktivno osporavamo diplome. KAPK dobija zahtev za utvrđivanje akreditacije određenog studijskog programa i ako nađemo na listi zaposlenih nastavnika s nezakonitom diplomom, koja može da bude stečena pre 3, 17 ili 30 godina, razmatramo da li je ustanova tada imala pravo da je izda'', pojasnio je Miljanić.
Na konstataciju da privatni univerziteti negoduju tvrdeći da su samo oni na udaru KAPK-a, Miljanić odgovara da je osporeno i nekoliko diploma državnih univerziteta.
''Ne pravimo nikakvu diskriminaciju po tom osnovu, ali mnogo je više takvih slučajeva na privatnim nego na državnim fakultetima'', tvrdi Miljanić.
Upitan šta je rešenje za one čije se diplome osporavaju, generalni sekretar KAPK-a odgovara da ''oni to treba da reše sa ustanovama koje su ih izdale''.
''Mi samo ukazujemo na nezakonitost i ne dozvoljavamo da ustanova prođe akreditaciju. Ne tvrdim da ni nama nešto ne promiče i da nije promicalo prethodnim sazivima KAPK-a kojem to nije bilo u fokusu. Mi smo u poslednjih godinu dana ''utegli'' stvar, a Komisija se ranije bavili standardima rada i učlanjenjem u Evropsku asocijaciju akreditacionih institucija'',
On je napomenuo da diplome studenata čijim su predavačima osporeni doktorati ni na koji način nisu dovedene u pitanje.
''Ako je neko studirao na akreditovanom fakultetu nema razloga da brine, njegova diploma je validna čak i ako je imao profesora čija je diploma osporena'', rekao je Miljanić.
Rektor Univerziteta "Džon Nesbit" (Megatrend) Mića Jovanović rekao je za Tanjug da je Komisija do sada osporila dva doktorata tog univerzieteta i to sa Fakulteta za civilno vazduhoplovstvo što je ocenio kao ''neviđeni apsurd''.
''Osporeni su zato što su branjeni po starom zakonu po kojem nije trebalo da se dobijaju akreditacije za master i doktorske studije", kaže Jovanović i dodaje da se sada "osporava nešto što je urađeno po tadašnjem važećem zakonu''.
Dodao je da pretpostavlja da će se, ako se sledi metodologija primenjena u ova dva slučaja, pod lupom KAPK-a naći između 50 i 60 diploma Megatrenda.
''Nemamo evidenciju koliko je profesora tu obuhvaćeno, ali sigurno nije mnogo jer većina od 450 predavača na našem univerzitetu magistrirala je i doktorirala na drugim univerzitetima'', naveo je Jovanović.
On je rekao i da bi ''zbog nakaradnog tumačenja zakona'', prema njegovoj proceni, nekoliko hiljada nastavnika na raznim fakultetima moglo ostati bez univerzitetskih zvanja.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Fenerbahče otpustio Bobana Marjanovića? Povratak u Evropu pretvara se u katastrofu!
Mondo ukrštenica za 23. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Sve što treba da znate o Crvena zvezda - Partizan: Prvi derbi u ABA ligi, a već se odlučuje cela sezona!