• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kod Apatina stradala retka vrsta orla

Izvor MONDO/Agencije

Leš mlade ženke orla krstaša pronađen je u selu Svilojevo kod Apatina, saopštilo je danas Društvo za zaštitu i proučavanje pitica Srbije.


Ptica je, naime, kako navodi u saopštenju Društvo za zaštitu, bila označena satelitskim odašiljačem pomoću koga su ornitolozi pratili njeno kretanje.

Podaci sa satelita, međutim, pokazali su prestanak aktivnosti, pa su Austrijanci odmah kontaktirali kolege iz Društva i Pokrajinskog zavoda, sa kojima sarađuju na međunarodnom LIFE projektu za zaštitu orla krstaša "PannonEagle".

"Podaci su pokazali da je ptica ušla u Srbiju dva dana ranije, a svoj epski put od 4.200 km, kroz čak 8 država Evrope tragično je nakon 6 meseci završila na vojvođanskoj njivi. Ptica je obeležena sa dva prstena i satelitskim odašiljačem na mestu gnežđenja, u pokrajini Burgenland u Austriji odakle se uputila u opasno avanturu", objašnjava Milica Mišković, rukovoditeljka projekta za zaštitu orla krstaša iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Kako je reč o ptici čiji je opstanak "kritično ugrožen", odmah su reagovali inspektori za zaštitu životne sredine i policija, koji su već u ponedeljak ujutro obišli teren i pronašli uginulog orla, navodi se u saopštenju Društva za zaštitu ptica.

Istrebili smo još jednu životinjsku vrstu!

Prvi znaci ukazivali su na trovanje, a Draženko Rajković, ornitolog iz Društva, objašnjava da je ovakvih slučajeva bilo puno, te da pretpostavljaju da je ptica otrovana.

Tačan uzrok smrti znaće se nakon obdukcije i toksikoloških analiza, koje će obaviti Naučni Institut za veterinarstvo.

Inače, kako objašnjava Nikola Stojnić, ornitolog iz Pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode, orao krstaš je u Srbiji strogo zaštićena vrsta i trenutno je poznat samo jedan gnezdeći par na teritoriji naše zemlje.

"Formirani parovi ne napuštaju svoje teritorije, a mlade jedinke često lutaju i prelaze velike razdaljine. Nažalost, njihov put pun je opasnosti koje uzrokuje čovek, a koje mogu da dovedu do ovakvog gubitka", kaže Stojnić.

Masovno trovanje u Sremu: Mrtvi šakali, orlovi...

Atar sela Svilojevo godinama je poznat kao najveće nacionalno "gubilište" za orlove i tu je od 2014. do danas pronađeno čak 20 mrtvih belorepana, uglavnom otrovanih, navode u Društvu, te dodaju da je za ornitologe i ljubitelje ptica još poraznija činjenica da do danas niko nije optužen niti kažnjen za ova dela.

U saopštenju podsećaju da je trovanje divljih životinja sve učestalije, te da su u decembru 2017. i početkom januara ove godine otkriveni brojni slučajevi, između ostalih kod Vitojevaca u Sremu, pronađeno je 19 jedinki mišara, belorepana, lisica i šakala.

"Imamo više orlova krstaša na grbu nego u prirodi"

Stigla je zatim i vest o trovanju 25 golubova grivnaša u Novom Beogradu, dok su kod Bačkog Gradišta i Sremske Mitrovice nepoznate osobe bacile mamce sa opasnim otrovom "furadanom", a kod Žitišta su od trovanja tim otrovom stradali jedna lisica, tri mišara i svraka.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Vlada

Prosla 8 zemalja i nadje da dodje u Srbiju da se otruje i ugine. E, to je nasa zemlja gde mi zivimo.

.

Ptice su bolje od ljudi,zato sto one znaju,ali ne govore da jadan covek zivi od smrti drugih ...

special image