"Više od 25 godina, FHP se bori za pravdu za žrtve ratnih zločina i protiv ekstremnog nacionalizma i etničkih tenzija na Zapadnom Balkanu", navodi se u tekstu nominacije, objavljene na sajtu Komisije za bezbednost i saradnju u Evropi Helsinškog komiteta u SAD.
Dodaje se da je temeljno dokumentovanje ratnih zločina, koje je obavio FHP, postalo od esencijalnog značaja za obezbeđivanje pravde, kako za Međunarodni krivični sud za ratne zločine u Hagu, tako i za nacionalne sudove za ratne zločine.
"Glavni počinitelji, uključujući političke i vojne lidere, prvi put od Drugog svetskog rata odgovarali su pred međunarodnim pravosuđem. Preživele žrtve i traumatizovane zajednice u kojima su živele dobile su priliku za obnovu. Zemlje regiona bile su ohrabrene da se pridržavaju vladavine zakona i da prihvate nasleđe strašne prošlosti", navodi se u obrazloženju.
U tom tekstu se navodi da je u Srbiji bilo previše onih koji su odbijali da prihvate činjenice o počinjenim ratnim zločinima i demoniziovali žrtve, dok je većina stanovništva ćutala, ali da je FHP, pod vođstvom Nataše Kandić, javno govorio o zločinima.
Dodaje se da danas Nataša Kandić ostaje inspiracija za nove generacije mladih profesionalaca koji vode FHP.
NATAŠA KANDIĆ ZBUNJENA - "IZNENAĐENI SMO"
Nataša Kandić izjavila je danas da je kandidatura za "Nobela" nju i sve u Fondu iznenadila i da su pomalo zbunjeni.
Ona je to rekla za Tanjug povodom vesti da su predsedavajući američke Helsinške komisije, republikanski senator iz Misisipija Rodžer Viker i demokratski član Odbora za spoljnopolitičke odnose Predstavničkog doma, kongresmen iz Njujorka Eliot Engel nominovali nju i Fond za Nobelovu nagradu za mir.
"Imamo u vidu kakva je situacija na polju tranzicione pravde, u svim državama na području biše Jugoslavije, vrlo malo smo svi uradili tako da nam se ovaj predlog za Nobelovu nagradu čini nestvarno i nije u skladu sa onim dokle smo posle svih tih ratova žrtava, posle 25 godina stigli...Nismo se baš mnogo pomerili", rekla je Kandić.
Rok za podnošenje kandidatura za Nobelove nagrade istekao je 31. januara u ponoć, a kandidate su mogli da predlažu članovi nacionalnih skupština i vlada suverenih država, članovi Međunarodnog suda pravde u Hagu, univerzitetski profesori, dobitnici ranijih Nobelovih nagrada za mir i članovi upravnih odbora organizacija koje su dobile nagradu, kao i sadašnji i bivši članovi Norveškog Nobelovog komiteta.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte