• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za upravnike preko Infostana minimum 300 dinara

Izvor MONDO/Tanjug

Minimalna naknada za prinudne profesionalne upravnike u Beogradu naplaćivaće se preko Infostana, njena visina biće poznata nakon odluke Skupštine grada krajem juna.

 Upravnici zgrada - naplata preko Infostana  Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Mediji navode da će se verovatno raditi o cifri od oko 300 dinara mesečno.

Gradska sekretarka za komunalne i stambene poslove Nina Jandrić kaže da će se visina naknade razlikovati u odnosu na veličinu stambene zajednice i u zavisnosti od odluke lokalne samouprave.

Prinudne upravnike postavlja lokalna samouprava sa spiska profesionalnih upravnika, u slučaju da se nakon svih zakonskih rokova stanari sami nisu odlučili da neko od komšija ili neko sa spiska profesionalnih upravnika obavlja taj posao.

Jandrić za Tanjug kaže da je lokalna samouprava u obavezi da odredi minimalan iznos za prinudne upravnike, kao i za tekuće i investicione troškove održavanja.

"Svi minimalni iznosi ne mogu da budu niži, već samo viši ili jednaki, a definišu se u zavisnosti od toga da li u stambenoj zajednici ima do osam posebnih stambenih jedinica što je jedan iznos, od osam do 30 što je drugi iznos i preko 30 je što je treći iznos", obajšnjava ona.

Kako kaže, smisao zakona je da se osigura bolje održavanje zgrada i redovno plaćanje, a mehanizmi za naplatu su kao i kod svih drugih ugovornih odnosa.

Nova stavka na Infostanu - taksa i do 1.000 dinara

Dodaje, da će na Skupštini grada biti usvojeni i troškovi investicionog i tekućeg održavanja.

Investiciono održavanje odnosi se na sve radove koji povećavaju vrednost zgrade, urednje fasade, krova i ostali "veliki" radovi, dok tekući troškovi podrazumevaju zamene sijalica, čiscćenje zgrade i druge "sitne" popravke.

"Na primer, za tekuće troškove, za stambeni i poslovni prostor bez lifta mesečni iznos koji će građani plaćati je 360 dinara, sa jedinice sa liftom 469 dinara, to je namet koji omogućava održavanje zgrade. Ukoliko ne dolazi do kvarova, taj novac se skuplja i može se iskoristiti za sve što stanari odluče da im je potrebno", kaže Jandrić.

Pomoćnica ministarke građevinarstva za stambenu i arhitektonsku politiku, komunalne delatnosti i energetsku efikasnost Jovanka Atanacković navodi da je zakonom propisana mogućnost da profesionalni upravnici naplate svoje troškove na tri načina.

To su, kaže, sistem objedinjene naplate, ukoliko takav sistem postoji u toj lokalnoj samoupravi, zatim, da im pravno lice koje im pruža uslugu ili preduzetnik dostavi račun svakog meseca svakom stanu prema kriterijumima koje je odredila stambena zajednica, ili da prikupljaju sredstva sami na tekući račun i da svakog meseca prema fakturi koju im dostavi pravno lice isplate troškove.

Ministarstvo je o tome, dodaje ona, razgovaralo sa Infostanom, te će naplata preko objedninjene naplate koja funkcioniše u Beogradu moći da se obavlja u najskorijem roku, a ostalo je samo da se finalizuje cenovnik tih usluga.

Što se tiče prinudne uprave u zgradama, Atanacković je za Tanjug rekla da naknadu određuje lokalna samouprava.

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Srki

Cista prevara

Pera

Sad ce opet svi da kukaju kako je ovo diktatura ovo ono... a kad se desi da u soliteru od 15 spratova pokvari lift pa ovi sa prvog i drugog sprata nece da ucestvuju u popravci onda se kuka kako nema drzave itd. Ko je placao odrzavavanje zgrade do sada koje je uglavnom iznosilo oko 300din (za pranje i menjanje sijalica u ulazu) radice i dalje a onima koji nece da daju a IMAJU ce doci upravnici na vrata ili ce dobiti tuzbu.

Kell

@Pera plaćaćeš i dalje samo ti se na sve to sto već plaćaš dodaje plus najverovatnije 300 dinara.

special image