Ovakvi pesimistični rezultati su zaključak istaživanja koje je danas predstavljeno u okviru projekta Eurostudent.

Koordinator istraživanja za Univerzitet u Beogradu Dragan Stanojević kazao je da je istraživanje sprovedeno na reprezentativnom uzorku studenata svih državnih i privatnih fakulteta i na svim univerzitetima u Srbiji.

"Istraživanje je usmereno na socijalnu dimenziju studenata u Srbiji. Prema rezultatima čak 96 odsto studenata potpuno finansijski zavisi od roditelja, što je velika razlika u odnosu na studente u Evropi. To pokazuje da studiranje u Srbiji zavisi potuno od finansijskog stanja roditelja, pa će studiranje postati privilegija bogatih i srednje klase", rekao je za agenciju Beta Stanojević.

Prema njegovim rečima, više od 50 odsto studenata živi kod roditelja, 40 odsto iznajmljuje smeštaj, a 10 odsto studenata živi u domovima.

"U odnosu na studente u Evropi studenti iz Srbije malo putuju zarad učenja, čak manje od dva odsto studenata je bilo u inostranstvu i vratilo se. Zemlje u koje putuju su Nemačka, Austrija, Italija i Španija", istakao je Stanojević.

On je dodao da studenti u Srbiji, za razliku od studenata u Evropi, nemaju priliku da rade tokom studija.

Studiranje uz mog ugla: Provincijalka u Beogradu

"To što studenti u Srbiji ne rade nije razlog u tome što su studenti lenji, već je sistem obrazovanja u Srbiji takav da ne dozvoljava rad tokom studiranja, budući da su prisustva na predavanjima i vežbama na fakultetima obavezna. Drugi problem je što naše tržište rada nema fleksibilno radno vreme niti poslove na kojima bi mogli studenti da rade.

Švedska od 2019. prima hiljade studenata iz Srbije

Istraživanje Eurostudent sprovodi se u Evropi svake druge godine.

U Srbiji je istraživanje sproveo Univerzitet u Beogradu, a rezultate je predstavio HERE tim u saradnji sa fondacijom Tempus.