• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Već u srednjoj nauče da sklope i rasklope motor aviona

Izvor Tanjug

Jedina škola u Srbiji koja je potpuno prešla na dualni model obrazovanja je Vazduhoplovna akademija u Beogradu. Evo kako to funkcioniše.

 Dualno obrazovanje - Vazduhoplovna akademija Izvor: MONDO/Danilo Jauković
Izvor: MONDO/Danilo Jauković

 U 84 srednje stručne škole u Srbiji trenutno postoje 32 dualna obrazovna profila, u koje je od ove jeseni krenulo više od 4.200 učenika.

Većina škola ima jedan jedan ili dva obrazovna profila po dualnom modelu, a ostali rade po starom modelu.

Jedina škola u Srbiji koja je potpuno prešla na dualni model obrazovanja je Vazduhoplovna akademija u Beogradu.

Imaju 10 dualnih obrazovnih profila za potrebne civilnog i vojnog vazduhoplovstva, a đaci po zvaršetku školovanja mogu odmah da računaju na posao ili da nastave školovanje.

Direktor škole Goran Cvijović kaže da od 2017. godine Vazduhoplovna akademija školuje učenike po dualnom modelu i da je prošle, ali i ove godine upisala po 198 učenika, što je maksimum.

Praktičnu nastavu učenici te škole imaju u kompanijama ER Srbija, JAT tehnika, Aerodom Beograd, a trenutno se pregovara i sa Utvom u Pančeva. Jedino učinici nižih razreda - prva i druga godina, "zanat peku" u radioničama srednje stručne škole.

A u radionicama na raspolaganju imaju avion, rasklopljene motore vazduhoplova , sav alat potreban da se rasklopi i sklopi motor aviona.

U radionici sve na svom mesti, alat besprekorno složen na zidu. Direktor pojašnjava da đake tome uče od prvog razreda. Svaki šrafciger, klešta... imaju svoju senku na zidu i kada se završi posao svaka senka mora biti prekrivena. U protivnom, avion koji je bio na popravci ne sme da izađe iz hangara.

"Zamislite šta može da se desi da neko zaboravi šrafciger u motoru aviona", priča Cvijović za Tanjug.

Vazduhoplovna akademija školuje đake za različite potrebe vojnog i civilnog vazduhoplovstva.
Za potrebe vojske učenici se školuju kroz pet obrazovnih profila: avio-tehničar za vazduhoplov i motor, avio-tehničar za elektronsku opremu vazduhoplova, avio-tehničar za elektro opremu vazduhoplova, mehatroničar za raketne sisteme i mehatroničar za radarske sisteme.

Za potrebe civilnog vazduhoplovstva postoji pet dualnih obrazovnih profila :avio - tehničar, mehanotroničar za transportne sisteme aerodroma, tehničar vazdušnog saobraćaja, tehnićar vazdušnog saobraćaja za spasavanje i tehničar vazdušnog saobraćaja za bezbednost.

Cvijović kaže da učenici koji završe Vazduhoplovnu akademiju imaju otvorena vrata i za nastavak školovanja, ali i mogućnost da se zaposle u kompanijama gde su bili na praktičnoj nastavi.

Pojašnjava da predstavnici kompanija imaju uvid koliko su diplomci Akademije kvalitetan kadar, koliko su stručni i koliko znaju.

Za vojno i civilno vazduhoplovstvo nisu zainteresovani samo dečaci, već i devojčice, a interesantno je da su u prošlogodišnjoj generaciji najbolji aviomehaničari bile dve devojčice.

U izboru srednje škole dilemu nisu imali Nikola Lečić i Anja Dimitrijević. Učenici su drugog razreda na smeru avio-tehničar za elektronsku opremu vazduhoplova za vojno vazduhoplovstvo.

"Upisao sam ovu školu zato što volim vojsku i avione, a želeo bih posle srednje škole da nastavim da se bavim avijacijom. Planiram da se zaposlim u vojsci ", kaže Lečić za Tanjug.

Ljubav prema avionima, mogućnost nastavka školovanja, ali i mogućnost da po završetku srednje škole odmah počne da radi opredelilo je i Anju da upiše Vazduhoplovnu akademiju.

Dualni model obrazovanja - učenje kroz rad, primenjuje se u 84 srednje stručne škole u Srbiji, a po tom sistemu školuje se u ovom momentu više od 4.200 učenika.

Već dve godine dualno obrazovanje sprovodi se kao pilot projekat u školama, a njegova potpuna primene počeće od naredne školske godine 2019/20. godine.

U školama u Srbiji trenutno postoje 32 dualna obrazovna profila i trenutno je u sistem uključeno oko 600 kompanija u kojima učenici uče kroz rad.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

NeLa PFC

Kada se neko skoluje za: automehanicara,bravara,elektricara,strugara.... dovoljno je da u prvoj godini uci biologiju,geografiju i sl., a ostale godine,jedan dan u skolu,cetiri na praksu. Pa kad zavrsi,eto extra majstora,naravno ako ga zanima to sto je upisao!

Neko

@NeLa PFC Zasto bi upisivao ako ga ne zanima?

special image