• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PRODUŽAVA SE ROK? Muke s državnim nametom na oružje

Izvor MONDO/Tanjug

Predviđeni rok za zamenu starih oružnih listova novim biometrijskim ispravama, 5. mart ove godine, biće produžen za godinu dana. Velike muke građana iz unutrašnjosti s ovim nametom.

  Rok za preregistraciju oružja biće produžen godinu dana? Izvor: MONDO/P. Vujić

.

Izvor: MONDO/P. Vujić

Rok bi mogao biti produžen do 5. marta 2020, piše danas "Politika", jer je Vlada Srbije 10. januara ove godine usvojila predlog izmena i dopuna Zakona o oružju i municiji, koji je upućen je Skupštini Srbije na usvajanje po hitnom postupku.

Pozivajući se na nezvanične izvore, beogradski dnevnik navodi da je ostalo više od pola miliona zahteva za zamenu starih oružnih listova, a da je u poslednje tri godine samo 100.000 građana zamenilo ove papire.

To govori i da su mnogi vlasnici oružja, po navici, čekali poslednji čas, konstatuje se u tekstu.

Zakon o oružju i municiji koji je usvojen 2016. uveo je niz novina, pre svega u pogledu kategorija oružja, uslova i režima za njegovo posedovanje, obaveznog lekarskog pregleda...

DRANJE: Zamena oružnog lista - 100 €

Većina ovih novina zadaje muke kako lovcima tako i ostalim vlasnicima oružja, pa se tako ispostavilo da je prvobitno postavljeni rok za zamenu isprava - 5. mart - nedovoljno dug da bi svi zainteresovani građani ispunili navedene obaveze.

Novi zakon primorava sve građane koji legalno poseduju pištolje, puške i municiju da zamene stare oružne listove za nove biometrijske isprave.

MUKE KURŠUMLIJSKIH SELJAKA

A da građani nisu baš lenji i da nije to glavni razlog neodazivanja na novi namet birokratije pokazuje slučaj meštana kuršumlijskih sela. Oni su revoltirani su zbog obaveze zamene oružanih listova novim biometrijskim, jer im je skupo i nemaju da plate.

Zakon o oružju zadao je velike muke seljacima. Vlasnicima oružja Zakon je ponudio tri varijante, da preregistruju oružje, da ga vrate, ili da zaliju cev. Međutim, meštani kuršumlijskih planinskih sela kažu da bilo šta da odaberu, mnogo će ih koštati.

Ove kuršumlijske gorštake novi oružani list koštaće više i od predviđenog, jer za lekarsko uverenje moraju da putuju u Prokuplje ili Niš, u Blace na obuku, a čak u Kragujevac ako se odluče na zalivanje cevi na oružju. Kad se sve sabere, cifra je mnogo veća. Bez puške, poručuju seljaci, nemoćni su da odbrane stoku od vukova, koji ne prezaju da napadnu i čoveka.

Života Jevremović (72) iz planinskog sela Igrište, kod Kuršumlije, kaže da u kuršumlijskim planinskim selima, gotovo svaka kuća ima jednu ili više lovačkih pušaka. U pitanju su stariji ljudi, koji žive među divljim zverima u planinama, gde im je vatreno oružje neophodno. Oni sada moraju da idu na obuku za rukovanje vatrenim oružjem, da vade lekarska uverenja i to sve u drugim gradovima, pa će ih sve to mnogo koštati.

Srbi i Crnogorci najnaoružaniji u Evropi

"Za preregistarciju jedne puške treba izdvojiti oko 30.000 dinara. A, gde je put do grada, pa u druge gradove za razna uverenja, potvrde, preglede, polaganje. Moja penzija to ne može da okrpi, pa sam odlučio da prodam svinju, koju sam utovio za klanje, i da platim tu globu", rekao je Jevremović.

Meštanin sela Vlahinja Milovan Todorović (65) kazao je da bez puške nije siguran u selu, njegova penzija ne može otplatiti ni druge dažbine, a o preregistraciji ne može ni da razmišlja.

"Ja imam 15.000 dinara penziju, nedavno mi povećali za 500 dinara, a sada mi traže 30.000 dinara za pušku. Taksu za televiziju nam povećali, a treba da živimo ja i supruga, da jedemo hleb i makar mleko. Kako i na šta da raspodelim penziju", žali se Todorović.

Meštanin Igrišta Slobodan Urošević (65) smatra da je Zakon o oružju nepravedan prema seljacima, koji jedva sastavljaju kraj s krajem.

"Poljoprivredni proizvodi obezvređeni, penzije odu na dažbine, sada i ovaj namet za oružje. Postalo je sve neizdrživo. Kad nam sve uzmu, poješće nas ovde vukovi i lisice", rekao je Urošević.

Stanovnik planinskog sela Žegrova u kuršumlijskoj opštini Vujadin Nikolić (60) naveo je da su lovačke puške, neophodne zbog čopora vukova, koji u planinskim selima stalno seju strah, napadaju i kolju stoku.

"Evo danas smo tu videli čopor vukova, prolazili tu i onomad i prošlu noć u potrazi za hranom. Da nemamo, čovek da nema pušku, zlo. Kako da odbranimo ovce i ostalu stoku. Golim rukama, ako nam uzmu puške. Komšiji onomad vuk upao u tor", ispričao je Nikolić.

Ameri i Švajcarci obožavaju svoje pištolje, ali nije to isto

Milovan Todorović iz sela Vlahinja kazao je da će da uzme brusilicu i da iseče cev, na kraju krajeva.

"Zašto da mi uzmu pušku, zašto da mi uzmu novac, zašto da me kažnjavaju. Ja hoću da platim, ali da to bude pristojna cena koju mogu da podnesem, a ne da platim 30.000, dve moje penzije, pa da trpim gladan", kazao je revoltirani Todorović.

Njegovo mišljenje dele i komšije drugih sela. Vujadin Nikolić iz Žegrove ima dve puške, pa će morati da plati duplo, ali će se, kako kaže, odlučiti na neobičan korak.

"Ja ću da uzmem čuk i da joj slepim cev pa ću da im odnesem da vratim. Nek me teraju da ležim u zatvoru, ja drugo ne mogu", rekao je Nikolić.

Hapšenje: "Oružar" u Leskovcu imao i snajper

Građani koji poseduju vatreno oružje do 5. marta bi trebalo da zamene oružne listove za nove biometrijske. U suprotnom, sledi oduzimanje oružja i novčana kazna koja je od 5.000 do 150.000 dinara.

Komentari 30

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dejan Pavlovic

Izgleda da su zaboravili kako je pocela timocka buna. I tada je vlast htela da razoruza narod.

Unuk_Dobrovoljca

Samo da dodju izbori da sklonim ove sto namecu ove zulume.

Vucko

Botu Snsov Sam Lupetas Ko Maksim Po Diviziji

special image