Naime, član 82 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koji se odnosi na Prigovor na ocenjivanje, ocenu i ispit kaže da učenik osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, njegov roditelj ili drugi zakonski zastupnik ima pravo da podnese:
1) prigovor na ocenu iz obaveznog predmeta, izbornog programa i aktivnosti i iz vladanja u toku školske godine
2) prigovor na zaključnu ocenu iz obaveznog predmeta, izbornog programa i aktivnosti i iz vladanja na kraju prvog i drugog polugodišta
3) prigovor na ispit.
Ako se prigovor roditelja usvoji, nastavnik će, čak i ako ima višedecenijsko iskustvo morati da ide na dodatno usavrašavanje o "ocenjivanji i komunikacijskim veštinama."
Direktor je dužan da predmetnom nastavniku na čiju ocenu je uložen prigovor dostavi rešenje, stoji u zakonu.
Budućnost je stigla! Evo šta će naša deca učiti (FOTO)
Ako oceni da je prigovor na ocenu iz obaveznog predmeta, izbornog programa i aktivnosti osnovan i da ocena nije javno saopštena, obrazložena, odnosno da ocenjivanje nije u skladu sa propisima, direktor poništava ocenu, pojačava pedagoško-instruktivni rad sa nastavnikom u ustanovi i rešenjem obrazuje komisiju za proveru znanja učenika, pregled i ponovno ocenjivanje pismenog ili drugog rada učenika.
Forum srednjih stručnih škola je pozvao prosvetare da se usprotive ovom članu, jer, ističu, time se ponižavaju prosvetni radnici i da se daje previše slobode učenicima.
Kako kažu, ide se i dalje u "ponižavanju nastavnika", pa ukoliko direktor škole proceni da dodatna obuka nije promenila stav nastavnika o ocenjivanju, Ministarstvo prosvete staviće ga pod svoj nadzor.
"Direktor škole odlučivaće o prigovoru roditelja na ocenu. Ako direktor bude smatrao da je prigovor osnovan, poništiće ocenu, a kolegu nastavnika staviće pod pedagoški nadzor. Onda će đak čija je ocena poništena izaći pred tročlanu komisiju i ako komisija takođe utvrdi da ocena nije izvedena u skladu sa zakonom, nastavnik se šalje na stručno usavršavanje u oblasti ocenjivanja i komunikacijskih veština. Zamislite da to poniženje prolazi nastavnik koji 25 godina radi u prosveti i koji se "usudio" da nekom đaku da trojku, jer đak u tom trenutku nije ni znao za više", kaže za MONDO Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola.
"Nastavniku koji posle "usavršavanja" opet ne ispuni očekivano– nadzor Ministarstva prosvete nad njegovim radom", dodaje Antić.
Antić ističe da je još 2007. godine donet zakon kojim je uvedena mogućnost prigovora na ocenu, ali da tada nastavnik nije morao na dodatnu obuku i usavršavanje. Kako ističe, problem je i što će nastavnik i profesor koji se nađu u takvoj situaciji, morati da iz svog džepa plate to usavršavanje.
"Po meni to je zloupotreba direktora škole i ne znam na šta će se na kraju ovo pretovoriti. Kako smo krenuli, đaci će sami sebi upisavati ocene. Nisam protiv kontrole stručnog saveta, tako nešto mora da postoji i nastavnici moraju da se usavršavaju, ali ovo je previše", naglašava naš sagovornik.
Ovo je jedno u nizu novih pravila o ocenjivanju. Jedna od novina je i da će nastavnici kontrolne morati da najave pet dana unapred, a ukoliko više od polovine učenika dobije jedinicu na testu, on će se automatski poništiti.
Ako nastavnik da učenicama nenajavljeni test, ocenu sa njega neće smeti da unese u dnevnik.
Ostaje da se vidi kako će ove izmene izgledati u praksi.
Duško Vujošević kritikuje Petruševa: Mora da se dovede u red, a Zvezda da se pozabavi njime
"Sigurno smo najbolji klub u regionu": Nebojša Čović na proslavi Crvene zvezde!
“Željko, gledaj sad šta ćeš”: Partizan ima novog sponzora, Ostoja Mijailović otkrio sve detalje!
Partizan u punoj Areni traži povratak na pobednički kolosek: Klub se oglasio pred meč sa Fenerom
Voditeljka čestitala Dončiću katolički Božić: Jokić kaže "nije moj", a pogledajte Lukinu reakciju