On je za agenciju Beta rekao da će protestom, koji će početi u ponedeljak 15. aprila, ispred Vlade Srbije tražiti da se poštuje stav Vrhovnog kasacionog suda (VKS) da je "odredba o valutnoj klauzuli u švajcarskim francima nezakonita".
Protest će, kako je rekao, možda biti i celodnevni i pod šatorima, zavisno od reakcije banaka i države, ali je "zakupljen termin do Nove godine".
"Efektiva", prema rečima Gvrilovića, ne učestvuje u pregovorima sa bankama jer predstavnici tog udruženja nisu pozvani, a i da jesu "ne bi imali o čemu da pregovaraju, osim u tehničkim detaljima primene stava VKS".
To uduženje je osnovano pre osam godina i njegovi zahtevi se, kako navode, "dijametralno" razlikuju od onoga što traži drugo uduženje građana koji imaju kredit u švajcarcima - ĆF Srbija.
Gavrilović je kazao da je "VKS zauzeo stav da su ništavi ugovori sa valutnom klauzulom u švajcarskim francima i da ne zna zašto se sada pregovara o tome ko će koliku sumu da nadoknadi bankama zbog nezakonitih ugovora".
Članovi "Efektive", kako je rekao, traže da se ugovori sa valutnom klauzulom u švajcarcima raskinu jer je "većina korisnika pretplatila dug".
"Država nas nije pozvala da učestvujemo u razgovorima iako smo pokrenuli 5.000 tužbi od čega smo dobili nekoliko stotina pravosnažnih rešenja za nezakonitu kamatu, visinu kursa, troškove obrade kredita i visinu zatezne kamate", rekao je Gavrilović.
Istakao je da "kada u jednom ugovoru ima po pet nezakonitih odredbi o visini kamate, visini kursa i troškova obrade kredita koje su banke koristile da bi što više novca izvukle od dužnika zašto bi se sa bankama o bilo čemu pregovaralo".
"Efektiva", kako je rekao, traži da banke obeštete sve korisnike kredita, a da država ne snosi deo nepostojećeg duga.
"Kada bi banke vratile sve što su nezakonito uzele većini korisnika ne bi bili oduzeti i prodati stanovi jer su kredite otplatili i pretplatili da nisu nezakonito povećavane kamate", rekao je Gavrilović.
VKS je posle protesta građana koji su uzeli kredite u švajcarskim francima zauzeo stav da su ugovori o kreditima vezani za kurs švajcarskog franka nezakoniti ako banka ne može da dostavi pisani dokaz o tome da je se za te kredite zadužile u toj valuti.
Sud je izneo i neobavezući stav da se ti krediti mogu konvertovati u kredite, vezane za evro po kursu na dan zaključenja ugovora kao i da treba da se obustavi prinudna naplata prodajo stanova. ;
Udruženje ĆF Srbija traži da se krediti u švajcarcima konvertuju u dinare na dan zaključenja ugovora i napravi računica o tome koliko je do sada otplaćeno duga. ;
Po predlogu leks specijalisa koji su napravile banke taj zahtev ĆF Srbije o konverziji kredita u dinare se ne pominje u pregovorima koji još traju, ali su, kako se saznaje, spreme na otpis duga oo 40 odsto.
Po računici pofesorke Ekonoskog fakulteta u Beogradu Danice Popović krediti u švajcarcima su i danas isplativiji od hipotekarnih kredita u evrima.
Ona je za NIN navela da su zadeni u švajcarcima od 2008. godine do danas na kredit od 70.000 franaka platili 3.678 evra manje od onih koji su se za isti iznos zadužili u evrima.
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ako nas ne motiviše Zvezda, ne znam ko će": Žocova poslednja poruka pred derbi!