Cilj je da akademci kada završe studije budu i teoretski i praktično osposobljeni za posao koji će obavljati.
Proces dualnog obrazovanja na visokoškolskim ustanovama nije obavezan, a studeni, poslodavci i fakulteti dobrovoljno ga biraju.
Ovo predviđa Nacrt zakona o dualnom obrazovanju koji će, kako za "Novosti" kaže pomoćnica ministra prosvete Gabrijela Grujić, početi da se primenjuje najverovatnije od sledeće školske godine.
Ovaj propis prošao je javnu raspravu i sada se radi na usglašavanju konačnog teksta zakona koji bi u skupštinskoj proceduri mogao da se nađe do leta.
"Ovde je reč o učenju kroz rad, a ne studentskoj praksi. Studenti sa poslodavcem zaključuju ugovor o učenju kroz rad. Pošto rad studenata nije klasičan rad, već učenje, nemaju pravo na uplatu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje", objašnjava Grujić.
Grujić ističe da je ovaj model studiranja zahtevniji i težili, ali perspektivniji.
"Studenti koji završe studije po dulanom modelu, s obzirom na relevantno praktično iskustvo, značajno povećavaju svoju konkurentnost na tržištu rada i imaće veće šanse za zapošljavanje kod poslodavaca kod kojih su obavili učenje kroz rad, ali i kod drugih poslodavaca iz iste delatnosti", ukazala je Grujić.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija