• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Budući gimnazijalci, ako hoćete na IT - spremite se!

Izvor Tanjug

U gimnazijama u Srbiji od 1. septembra biće formirano oko 50 specijalizovanih IT odeljenja, što je za 14 više nego prošle godine, a prijavljivanje kandidata počinje 13. maja i trajaće do 17.

U Ministarstvu prosvete kažu da se zainteresovani učenici za IT odeljenja mogu prijaviti u bilo kojoj gimnaziji ili srednjoj školi. Prijemni ispit, na kome će se rešavati test iz matematike, zakazan je za 2. jun.

Zadaci na testu biće srednjeg i naprednog nivoa, a za pripremu se mogu koristiti zbirke zadataka za pripremu završnog ispita.

"Odeljenja učenika s posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku jedan su od načina na koji obrazovni sistem nastoji da odgovori na potrebe tržišta rada", kažu u Ministarstvu prosvete za Tanjug.

Budućnost Srbije: Pet puta više đaka hoće IT

Dodaju da će digitalna pismenost, poznavanje programiranja i baza podataka koje će učenici steći u gimnazijskom IT odeljenju biti krucijalne za njihov dalji razvoj.

"Osim prohodnosti na fakultete koji školuju IT strucnjake, maturanti ovih odeljenja mogu da nastave studije i u drugim oblastima i tako probiju put ka digitalizaciji u poljoprivredi, zdravstvu i energetici", navode u Ministarstvu.

Oni koje ne žele da nastave školovanje, mogu odmah po završetku gimnazije da se zaposle. Učenici koji su završili gimnazijska IT odeljenja svoje znanje i veštine već su uspešno pokazali na konkursima koje su raspisivale telekomunikacione kompanije.

Naročito su velike uspehe pokazali u veb-dizajniranju i kreiranju aplikacija za mobilne telefone.

Tokom školovanja u IT odeljenjima, đaci će imati priliku da ovladaju osnovnim, ali i nekim naprednijim konceptima programiranja, upoznaće se s razlicitim pristupima rešavanju problema programiranjem, ali i šta je potrebno da računarska mreža bude bezbedna.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Garrosh

Neće ništa naučiti u školama, bolje da idu na kurs od šest meseci. Onaj ko ima znanje da ih uči programiranju nije debil retardirani da radi za 30 hiljada kao profesor kada može za 150 hiljada da radi svoj posao...ili će dobiti nekog snsbot-a da ih podučava shift kliku...na kursu vas uči direktno firma i zadrži ako se pokažete na kraju na testu...

Maher Bureković

Mi Srbi smo itekako napredni,imali smo fakultet car Lazar,profesora Teslu,i raznoraznu studentariju,ali ovaj usko-napredni dijapazom nam zadaje posebne muke,danju sanjamo a noću se budimo,putujemo autobusima i hasamo sendvič,oni koji su o'šli na vreme reći vam tj šapnuti nešto,al samo da znate da hasate i kasate.

special image