Rafting na Tari nesreća na raftingu na Tari povređena Beograđanka
MONDO/Predrag Vujić ilustracija

Rafting u ovo doba godine, pogotovo na reci Tari, može da bude opasan zbog visokog vodostaja i brzine reke. Nažalost, u četvrtak se dogodila nesreća, kada se 37-godišnja žena iz Beograda prevrnula iz čamca, ali su uspeli da je izvuku iz hladne vode i potom je nadljudskim naporima prebace do puta gde su je vozila Hitne pomoći prebacila u bolnicu u Foču.

Ženu su skinuli s aparata, trenutno se dobro se oseća, a u naredna dva dana će je prebaciti za Beograd, saznaje MONDO od fočanskih skipera.

Njoj su pluća bila puna vode, ali su je fočanski skiperi, uz pomoć gostiju, spasili i povratili je u život, a potom na nosilima, odneli do puta.

U čamcu se nalazilo sedam turista i svi su ispali u Taru kada se čamac prevrnuo na jednom od rečnih bukova, a J.V. je plutala oko kilometar i po, rekli su u policiji.

Predsednik fočanskog Udruženja rafting klubova "Tara i Drina" Zdravko Matović kaže da je grupa turista iz Srbije na Taru došla crnogorskom stranom i da su startovali sa mesta Brštanovica, što fočanski rafting klubovi u ovo doba godine, kada je visok nivo reke, izbegavaju, već koriste kreću relaciju i kreću sa Graba.

On je naveo da se čamac prevrnuo na najopasnijem buku Borovi i da je 37-godišnja Beograđanka plutala sve do Graba, gde su je uočili fočanski rafteri.

"Skiperi iz Rafting centra Drina-Tara, kojima se ovom prilikom zahvaljujem, primetili su da niz bukove pluta devojka sa glavom u vodi. Gurnuli su čamac u vodu i, prema mojim saznanjima, izvadili su je Dejan Radović i Đoko Miletić, a na čamcu sa njima bila je i jedna doktorka", kaže Matović.

Na mestu Manita vrela, skiperi su izneli ženu na obalu, a reanimacija je, priča Matović, trajala 25 minuta.

Svi koji su se zatekli na licu mesta priskočili su u pomoć.

Žena je primljena u bolnicu sa teškim oštećenjem pluća i pothlađena. U bolnici u Foči kažu da je trenutno stanje Beograđanke stabilno. Ona je, kako MONDO saznaje, skinuta s aparata za disanje.

U Policijskoj upravi Foča rečeno je da je grupa turista iz Srbije na rafting došla u sopstvenoj režiji sa svojim čamcem, kojim je upravljao licencirani skiper iz Pančeva. Prema informacijama sa lica mesta, reč je o iskusnom, profesionalnom skiperu.

Policajci su napravili uviđaj i konstatovali da za sada nema elemenata krivične odgovornosti skipera.

"Skiper koji je upravljao čamcem poseduje međunarodnu dozvolu za vožnju raftinga i polisu osiguranja. Imali su svu urednu opremu, kacige, odela, registrovan čamac gumoteks, ali desilo se što se desilo. Najvažnijie je da je spasen ljudski život", istakao je Matović. 

Dodao je da je buk Borovi u ovo doba godine veoma opasan.

"Tu ima jedna veća stena, čamci odu ulevo, udare u stenu i onda se dogodi prevrtanje", pojasnio je predsednik fočanskog Udruženja rafting klubova "Tara i Drina" Zdravko Matović u izjavi za Radio Foča.

MONDO REPORTAŽA SA RAFTINGA: Oni imaju NAJLEPŠE KANCELARIJE na svetu!